V úřadu správce armádních financí zbohatl vévoda z Chandos, pro kterého složil Händel své Anthemy

V jeho službách byl slavný skladatel v letech 1717-1719 a na jeho velkolepém zámku vytvořil zcela nový sloh v hudbě i divadle. Händlově hudbě bude zasvěcen jeden z koncertů FOK v příštím týdnu.

Předvánoční čas nabídne v krásných pražských koncertních síních řadu půvabných svátečních programů. Se dvěma přichází v příštím týdnu i Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a jeho koncertní jednatelství.

V úterý 6. listopadu se v Kostele sv. Šimona a Judy uskuteční program s názvem Händel - Chandos Anthems. Chandos Anthems je výjimečný soubor komorních kantát Georga Friedricha Händela, které neprávem stojí ve stínu skladatelových pozdějších populárních děl.  Výběr několika částí z Chandos Anthems uvede v rámci cyklu Stará hudba Ensemble Inégal, a to v rámci kompletního představení tohoto díla na několika českých i zahraničních festivalech. Nastudování bude řídit umělecký vedoucí souboru Adam Viktora.

DSC_4723.JPG

(Jac van Steen © Petr Dyrc)

Ve středu 7. a ve čtvrtek 8. listopadu bude pokračovat dalšími koncerty jeden z orchestrálních cyklů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Na večerech s názvem Vánoce v Paříži bude znít hudba Francise Poulenca a Wolfganga Amadea Mozarta. Večer otevře suita z Poulencova jednoaktového baletu Laně (Les Biches). Mozartovu tvorbu připomene jeho Koncert pro klavír a orchestr č. 25 C dur a moteto pro soprán a orchestr Exsultate, jubilate. Program vyvrcholí Poulencovým Gloria pro soprán, sbor a orchestr. Účinkovat budou sopranistka Marie Fajtová, klavíristka Angela Hewwit, Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Kozubíkem a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude řídit dirigent Jac van Steen.

Rudovsky_Martin_webres_02_(c)_PetraHajska 1.jpg

(Martin Rudovský © Petra Hajská)

Více o programech těchto svátečních večerů prozradí ve studiu stanice Classic Praha dramaturg FOK Martin Rudovský v rozhovoru s Martinou Klausovou. Dozvíte se, co stálo za vznikem Händlových Anthemů, kdo byl vévoda z Chandos i jaká byla historie vzniku Poulencova baletu.

Premiéra rozhovoru zazní v neděli 27. 11. v 16:30. Repríza rozhovoru je připravena na pondělí 28. 11. na 11:30.

(Úvodní obrázek: Georg Friedrich Händel © Profimedia)

Podcast