Violoncello napříč žánry

Jako univerzální a multižánrový nástroj označuje violoncello členka FOK Petra Malíšková.

Violoncellistka Petra Malíšková absolvovala Konzervatoř v Brně pod vedením Václava Horáka a HAMU v Praze ve třídě Daniela Veise. Zúčastnila se mnoha mistrovských kurzů pod vedením osobností jako Tsuoshi Tsutsumi, Johannes Goritzki, Victoria Yagling, Jiří Bárta aj. V šestnácti letech získala první cenu a titul absolutního vítěze na mezinárodní Heranově violoncellové soutěži, o rok později zvítězila v mezinárodní Janáčkově soutěži a dvakrát obdržela druhou cenu na mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec. Na těchto soutěžích získala dvě ceny za interpretaci hudby Leoše Janáčka a tři za hudbu Bohuslava Martinů.

Od roku 2007 je členkou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, se kterým také několikrát vystoupila jako sólistka. Podílela se i na nedávných on-linových projektech FOK, ať už to byl koncert s názvem Flétnové okouzlení, nebo nejnověji na on-linovém koncertě Když FOK komponuje.

Petra Malíšková se pilně věnuje i komorní hudbě. Je členkou souboru Eve Quartet, čtveřice mladých žen, která se již od svého založení roku 2002 nebrání spojování různých stylů a žánrů. Soubor pravidelně vystupuje nejen na klasických koncertech, ale i při dalších příležitostech. Jeho repertoár zahrnuje nejen vrcholná díla světové kvartetní literatury, ale také swingovou tvorbu. Spolupracuje i s interprety populární hudby (Marie Rottrová, Radůza, Lenka Nová, Iva Pazderková, Dan Bárta, a další). Vystupovaly také na koncertech Michala Horáčka k poctě Petra Hapky.

V současnosti Petra Malíšková též vyučuje na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy, na Ševčíkově akademii a věnuje se produkci a hudební režii jako spolumajitelka nahrávací společnosti sCore Music Services, s níž realizovala na tři desítky hudebních nahrávek pro film, televizi a další projekty.

Které profesní zkušenosti ji nejvíce ovlivnily a jaké to je, posuzovat interpretační umění mladých hráčů z pozice porotkyně Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila ?

I to Petra Malíšková prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou, který si můžete poslechnout v neděli 25. dubna v 16:30 nebo v pondělí 26. dubna v 11:30.

Foto: Archív FOK

Podcast