Vojta Nýdl představí své Dítě z větru v Klášteře sv. Anežky české

Projekt českého klarinetisty, zpěváka, textaře a skladatele zazní v rámci cyklu FOK Obrazy a hudba.

V roce 2021 vydal klarinetista, zpěvák, textař a skladatel Vojta Nýdl své první sólové album. Písňové album Dítě z větru, k jehož realizaci přizval hudební producentku Beatu Hlavenkovou, věnoval předčasně narozeným dětem, s odkazem na vlastní rodinný příběh.

„Narození naší druhorozené dcery Johanky, která při svém dramatickém příchodu na svět vážila pouhých 510 gramů, je hlavní inspirací a tématem tohoto alba. Doslova nám ji přivál vítr a byla tak lehká a křehká, že jsme se dlouho báli, že si ji zase odnese. Téma zrození a odcházení, balancování na tenké hranici mezi životem a smrtí prochází jako leitmotiv celou deskou. Ale zároveň bych si přál, aby při poslechu z písní vyzařovala určitá naděje, že i zdánlivě beznadějné příběhy mohou mít šťastné konce,“ řekl o albu Vojta Nýdl.

Vojta Nýdl studoval hru na klarinet na pardubické konzervatoři, na AMU v Praze a v Paříži na Conservatoire National Supérieure. Je zakládajícím členem kvarteta Clarinet Factory (původně pod názvem České klarinetové kvarteto), které se pohybuje napříč žánry a jeho vlastní autorský repertoár kombinuje vlivy klasiky, jazzu, etna i elektroniky. Clarinet Factory dosud vydali sedm alb a získali řadu ocenění. V roce 2008 byli součástí projektu Eternal Seekers, spolu s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou. Vojta Nýdl je také členem Afflatus Quintet, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a PKF – Prague Philharmonia.

Album Dítě z větru obsahuje Nýdlovy autorské písně a texty, dvěma písněmi na album přispěla Beata Hlavenková a několika texty také Jana Ivanovič Infeldová a Tamara Borovková. Jedna z písní je zhudebněním básně Bohuslava Reynka „Opuštění“.

Nýdl CD.jpg

(Foto: Zuzka Bönisch)

Projekt se dočkal také své koncertní verze, a právě ta zazní ve čtvrtek 3. listopadu od 19:30 v Klášteře sv. Anežky české v rámci cyklu Obrazy a hudby koncertního jednatelství FOK .

Více o projektu řekne autor projektu Vojta Nýdl v rozhovoru v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 30. 10. v 16:30. Repríza rozhovoru je připravena na pondělí 31. 10. na 11:30. Prozradí i jak dlouho a odkud se zná s Beatou Hlavenkovou a kdo bude speciálním hostem večera.

Úvodní foto: Václav Jirásek

Podcast