Vzácným hostem Classic Praha bude Andreas Scholl. Německý kontratenorista zazpívá v Praze 16. ledna v Kostele sv. Šimona a Judy

Více o svém pražském recitálu prozradí na Classic Praha v neděli 7. ledna v 16:30.

Andreas Scholl se narodil v Eltville am Rhein, vyrůstal v sousedním Kiedrichu. V jeho rodině byla řada zpěváků a sám Andreas začal zpívat ve zdejším chlapeckém sboru v sedmi letech. Ve třinácti zpíval druhý hlas z  Mozartovy Kouzelné flétny v Wiesbadener Staatstheater spolu se svou sestrou, která zpívala první hlas. Ještě tentýž rok byl vybrán z dvaceti tisíc sboristů celého světa jako sólista pro provedení slavnostní mše v Římě před papežem Janem Pavlem II.

O čtyři roky později byl zcela výjimečně přijat ke studiu na slavné Basilejské škole staré hudby Schola Cantorum Basiliensis, ačkoli nesplňoval věkové ani studijní požadavky, protože v něm jeho budoucí učitel, americký kontratenorista Richard Lewitt, vytušil výjimečný talent.

V následujícím roce si zahrál po boku Seana Conneryho ve slavné filmové adaptaci románu Jméno růže.

V rámci své profesionální pěvecké kariéry se Andreas Scholl představil na operních pódiích v Glyndebourne i v Metropolitní opeře; svými recitály, složenými z písní a árií, dobyl newyorskou Avery Fisher Hall či londýnskou Wigmore Hall. V roce 2003 vystoupil jako první kontratenorista v historii na proslulé Last Night of the Proms The Last v Londýně.

Čeští posluchači už měli možnost Andrease Scholla slyšet např. v rámci projektů souboru Czech Ensemble Baroque. Nyní Scholl přijíždí do Prahy s písňovým programem a se svým dlouholetým kolegou loutnistou a kytaristou Edinem Karamazovem. Vystoupí v úterý 16. ledna v Kostele sv. Šimona Judy a v programu zazní například hudba Johna Dowlanda, Georga Friedricha Händela a Thomase Campiona.

Více prozradí sám Andreas Scholl v telefonickém rozhovoru s Ondřejem Fischerem na Classic Praha v neděli 7. ledna v 16:30. Reprízu si poslechněte v pondělí 8. ledna 2024 v 11:30.

Foto: Andreas Scholl (©Harmonia Mundi)

Podcast