Z norského Osla do pražské Smetanovy síně

Po loňském úspěšném záskoku na zahajovacím koncertě komorních cyklů se k FOK vrací dirigent Petr Popelka.

Ve středu 10. a ve čtvrtek 11. listopadu se ve Smetanově síni Obecního domu uskuteční první dva koncerty abonentní řady C a D Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Večer pod názvem Symfonie – Koncert – Idyla přinese hudbu Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Césara Francka. Sólisty koncertu budou klavírista Ivo Kahánek a trumpetista FOK Lubomír Kovařík. Celý koncertní program bude řídit dirigent Petr Popelka.

Současný šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru a hlavní hostující dirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava Petr Popelka překvapil odbornou veřejnost svým strmým nástupem na mezinárodní dirigentskou scénu. Orchestry i publikum si získává svou srdečností, zápalem a muzikalitou.

Desítku let strávil Petr Popelka u Staatskapelle Dresden, v sezóně 2019-20 zastával jako vůbec první v historii pozici „Conductor Fellow“ (asistent šéfdirigenta Alana Gilberta) orchestru NDR Elbphilharmonie v Hamburku. Spolupracuje s řadou předních evropských orchestrů, opakovaně je zván ke spolupráci s Dánským národním symfonickým orchestrem, s orchestrem Norské opery v Oslu, Maďarskou státní operou v Budapešti, s norskou Arctic Philharmonic či s Moravskou filharmonií Olomouc.

Petr Popelka se věnuje se stejným nadšením jak koncertantnímu, tak opernímu repertoáru, je velkým příznivcem soudobé hudby.

V roce 2017 obdržel cenu Neeme Järviho (Neeme Järvi Prize) pro nejlepšího mladého dirigenta Akademie Menuhinova festivalu ve švýcarském Gstaadu. Důležité dirigentské impulsy získal studiem u dirigenta Vladimira Kiradjieva a absolvováním mistrovských kurzů u Petera Eötvöse, Alana Gilberta, Jaap van Zwedena a Johannese Schlaefliho.

Petr Popelka rovněž komponuje. V roce 2015 byl skladatelem v rezidenci festivalu v rakouském Mödlingu, kde dirigoval premiéru své kompozice Labyrinth of the Heart.

Co přivedlo vystudovaného kontrabasistu k dirigentskému pultu a jaká je mentalita severského publika ? Které momenty považuje ve své dosavadní kariéře za zásadní a od kdy se datuje jeho spolupráce s FOK ?

I to Petr Popelka prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou v neděli 7. listopadu v 16:30. Reprízu si můžete poslechnout v pondělí 8.11. v 11:30.

IG_1080x1080_orchestralni_koncerty_16.jpg

Foto: Archív FOK

Podcast