První dáma filmu

10.11.2014 / Pořady / Martina Klausová


Britská skladatelka filmové hudby Rachel Portman  byla v roce 1999 nominována na Oscara za Čokoládu a o rok později za Pravidla moštárny. Kromě těchto, složila hudební doprovod i k dalším celovečerním filmům. Přestože její hudba pro film Nebezpečná krása nakonec nebyla použita a místo ní se jí ujal George Fenton, stále lze ve filmu najít některé její motivy.

Mezi její další díla patří dětská opera "Malý princ" (později adaptována pro televizi) a muzikál "Domeček v prérii" podle knížek Laury Ingalls Wilderové. 

19. května 2010 jí organizace BMI udělila cenu Richarda Kirka, která je předávána pouze těm hudebním skladatelům, kteří měli významný vliv na oblast filmové a televizní hudby. Přepsala také historii BMI, protože se stala první ženou-skladatelkou, která toto ocenění získala, čímž se připojila do řady významných osobností, jako jsou Christopher Young, George S. Clinton, Mark Mothersbaugh, Danny Elfman, Alan Menken, Mike Post, Lalo Schifrin, John Barry a Joh Williams. 

V roce 2010 jí byl udělen Řád britského impéria

Tuto dámu vám představí v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna Nikola Bojčev v úterý  11. 11. (9:00, 14:00, 17:00).