Bílá loď uprostřed černé Ostravy

Slavná auditoria

Příběhy koncertních sálů a operních domů u nás i ve světě zdaleka nemapují jen hudbu, která v nich zněla a zní, či hudebníky, pěvce a dirigenty, kteří ji tam provozují. Zároveň vypovídají o místu a době, kdy vznikly. O tom, jak se v měnících se společenských a politických podmínkách až do dneška vyvíjely.  Podílí se tak na našem poznávání toho, co malíř Gauguin tak trefně vystihl názvem rozměrného plátna, umístěného v pražské Národní galerii: „Odkud přicházíme. Kdo jsme. Kam jdeme.“

Svrchovaně zajímavá je například historie a současnost provozování symfonické hudby ve třetím největším městě České republiky. V Ostravě. Do cyklu o světových auditoriích patří, přestože svou koncertní síň nikdy neměla a dosud nemá. Tuto kuriozitu, hodnou zmapování, lze stěží omluvit poznámkou, že Ostrava - až do objevu uhelných zásob v polovině 19. století poměrně nevýznamná - si jen zvolna a klopotně budovala svou hudební tradici. Jen co se jí začalo v meziválečném období dařit, přišla druhá světová válka; po ní dlouhá desetiletí socialismu. A následně, rozuměj souběžně s útlumem a ukončením těžby, hledání nové ostravské tváře.

Ale po pořádku. Jistěže zásadní tváří tamní oblasti byl Leoš Janáček. Ten se však z rodných Hukvald nedaleko Ostravy brzy přemístil do Brna. A tak město čekalo na jiného protagonistu a hybatele svého hudebního života. Stal se jím plzeňský rodák Jaroslav Vogel. Jako pětadvacetiletý se po první světové válce ocitl v Ostravě a dal se do práce. Působil jako dirigent a šéf opery Národního divadla moravskoslezského. Také však jako pedagog, publicista a neúnavný organizátor. Do Ostravy dokázal přivábit takové skladatele, jako byl Sergej Prokofjev, Igor Stravinskij anebo Paul Hindemith. Ten se dokonce vracel opakovaně a právě v ostravském Divadle Antonína Dvořáka měla roku 1926 československou premiéru jeho první celovečerní opera o strašidelném zlatníkovi jménem Cardillac.

Více o místě, kde se v Ostravě provozuje hudba, a sice Ostravském domě kultury, prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 16. března v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 19.3. ve 22:00 a v sobotu 21.3. v 10:00.

Podcast