Česká pocta bádenskému Bachovi. Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera

Ve vztahu ke klasické hudbě je Karlovarský kra jplný paradoxů. Se svými zhruba třemi stovkami tisíc obyvatel se jedná o nejméně zalidněný kraj v republice. A svou velikostí zápolí o poslední příčku s krajem Libereckým. A přece už kolem dvou století, což je údaj zcela rekordní, existují v tomto kraji dva symfonické orchestry.

V Karlových Varech i v Mariánských Lázních přirozeně vznikly původně jako lázeňské, vyhrávající hostům na kolonádách. Ale postupně se rozrostly, vypracovaly do podoby menších symfonických těles.

V jejich čele stanuly významné osobnosti, za všechny zmiňme Radomila Elišku dirigujícího přes dvě dekády, jmenovitě od roku 1969 do roku 1990, Karlovarský symfonický orchestr. Mariánskolázeňský symfonický orchestr zase vedl v období od roku 1916 do roku 1921 Ferdinand Hellmesberger, příslušník rozvětvené a velmi úspěšné dynastie vídeňských hudebníků, kteří jeden čas vydatně šlapali na paty slavnému rodu Straussů. K zajímavostem jistě patří, že mezi lety 2021 a 2022 se v obou městech ujali taktovky skvělí hráči na lesní roh – Radek Baborák v „Mariánkách“ a Ondřej Vrabec v Karlových Varech.

Tradičně se Karlovarský kraj, ať už se jeho název tak či onak lišil, mohl po právu pyšnit výrobou kvalitních hudebních nástrojů. Jak Cremona Luby tak Amati Kraslice, pokud tedy použiji jejich poválečné názvy, měly ve světě skvělý zvuk. V Lubech se vyrábělo a vyváželo nejvíc strunných nástrojů na čele s houslemi v rámci celé Evropy. A o dechové nástroje z Kraslic byl rovněž velký zájem. Bohužel se v posledních desetiletích prolnuly dva neblahé jevy – podivné privatizace a záplava levnějších čínských hudebních nástrojů. Luby už skončily, Kralice skomírají.

Tím cennější je snaha zachraňovat v bezpočtu kostelů tohoto kraje alespoň některá z cenných varhan. Záslužná, ale rozptýlená snaha dostala roku 2015 významný, zastřešující impuls. Vznikl zde Mezinárodní hudební festival Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, který rok co rok od konce června do konce srpna přitahuje pozornost diváků nejen k hudbě jako takové, ale právě i k osudům varhan, které na mnoha koncertech znějí.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 12. prosince v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 15. 12. v 22:00 a v sobotu 17. 12. v 10:00.

Foto: Kostel sv. Jiří, Bečov nad Teplou (Profimedia)

Podcast