Čí chleba jíš...

5.10.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Říkalo se o něm, že je „mužem jedné opery“. Jistě, jeho Sedlák kavalír se dočkal celoplanetární slávy. Jednu dobu se však doma v Itálii hrál méně než jiné dílo Pietra Mascagniho. Opera Iris, v níž se objevuje odvážný odkaz na orientální exotiku s náznaky zoofilie. A slušného ohlasu se dočkal i jeho Přítel Fritz. Celkově ovšem platí, že Mascagni už nikdy nepřekonal úspěch, který mu Sedlák kavalír přinesl už v jeho sedmadvaceti letech. A to žil do dvaaosmdesáti.

Nebýt Mussoliniho, ve stáří poměrně nuzně. Byl totiž vášnivým karbaníkem a tehdejší tantiémy, pokud vůbec přicházely, mu na stálý pobyt v hotelu nemohly stačit. Nejen proto se ale Pietro Mascagni zapletl s italským fašismem. Měl pro to na už počátku 20. let 20. století ještě jeden – a velmi pádný – důvod. Zakrýt své předchozí směřování. A z obav před tím, že s jeho kariérou bude konec, neváhal. Rozhodl se v duchu úsloví Čí chleba jíš, toho píseň zpívej.

A právě životním osudům Pietra Mascagniho se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 7. října v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 10.10. ve 22:00 a v sobotu 12.10. v 10:00.