Co se vleče, neuteče

Nová budova Slovenského národního divadla.

Prý co se vleče, neuteče. Že se velké stavební počiny včetně těch, zaměřených na klasickou hudbu, ve své výstavbě opozdí a mezitím výrazně – někdy až mnohonásobně – prodraží, je známé. Příkladem nad jiné z nedávných let budiž vznik oslavované Labské filharmonie v Hamburku. Zpřístupněné veřejnosti o sedm let později než plánováno a za pořizovací cenu bezmála desetinásobnou oproti původně schválené. Aby ovšem doba mezi schválením záměru a jeho uskutečněním přemostila období takřka padesáti let, je přece jen neobvyklé.

Za touto raritou nám stačí z překonat z Prahy po dálnici vzdálenost 330 kilometrů – méně než do Berlína či do Vídně a dokonce i do Ostravy. Směřujeme do metropole nad Dunajem, kde se blízko jeho břehu, a také coby kamenem dohodil od historického centra, vějířovitě rozkládá budova – přesněji spíš dvojbudova – Slovenského národního divadla. Sloužící opeře, baletu a divadlu od jara 2007, ale přesto stále označována za novou v protikladu proti původní z konce 19. století.

Kalendář směřující ke slavnostnímu datu 14. dubna 2007 zaznamenává první impuls k výstavbě nového Slovenského národního divadla na konci 50. let minulého století. O rok později se záměr přesunul z kulturních kruhů na politickou půdu a byl schválen Ústředním výborem Komunistické strany Slovenska. Následovala vyhledávací soutěž vhodného pozemku. Když byl nalezen a odsouhlasen, došlo k vyhlášení veřejné anonymní soutěže na architektonické a urbanistické řešení zóny. To už se ovšem psal rok 1967, srpnová okupace a po ní počátky normalizace byly na spadnutí – a všechno zdržely.

Veřejná anonymní soutěž na architektonické řešení samotné budovy proto čekala na své vyhlášení až do roku 1979. O rok později našla své vítěze. Stavět se však začalo až v roce 1986, kdy se blížila další zásadní změna politických i společenských poměrů. Neudiví, že o dostavbě nové budovy Slovenského národního divadla rozhodlo vládní memorandum samostatné Slovenské republiky teprve roku 2004 – a o tři roky později se budova konečně otevřela divákům.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 21. března v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 24.3. ve 22:00 a v sobotu 26.3. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast