Downtown po setmění

24.3.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Většina velkoměst na území Severní Ameriky se za posledních sto let rozvinula podobným způsobem. V jejich srdci se začalo dařit byznysu, jenž potřeboval dravě růst a okázale hnízdit. To se projevilo raketovým zdražením ceny pozemků. Obytné domky v uličkách se odporoučely na předměstí. A místo nich začaly v downtown vyrůstat k nebi mrakodrapy jako houby po dešti. Na úpatí jejich mohutných bloků se vytvořily hlučné kaňony dopravních tepen. Den co den, od pondělí do pátku, zde ráno vyvrhuje městská doprava tisíce bílých límečků či kostýmků na podpatcích. 

Jenomže co bude  v centru ze tmy? Po dlouhá léta leckde takřka nic. Jen desítky rozsvícených oken, za nimiž někdo zůstal vysoko nad zemí zavalen prací. Dole pár skomírajících restaurací či barů pro osamělce, které neláká jejich prázdný byt. Co s tím? Nezbývá, uvědomili si osvícení radní, než pokorně přivést zpět do centra život. Nabídnout lidem důvod, proč mají v downtown trávit i večery. 

To byl v kostce též příběh kanadského Montrealu. Města, u něhož se řeka Ottawa slévá s veletokem Svatého Vavřince, aby společně zamířily do oceánu. Bývalé indiánské osady, do níž v 17. století zamířili Francouzi, toužící dobývat svět jako Španělé, Portugalci či Britové. Právě zde založili středisko svého obchodu s kožešinami a poté katolickou misii. Irokézové dnes v Montrealu tvoří jen jakýsi soubor písní a tanců, vhodný pro Expo či na estrádách ve skanzenu. Zato duch staré sladké Francie přetrvává. Vzdoruje anglosaskému obklíčení. A ovlivňuje zdejší operu, hudbu, balet. I výtvarné umění. V centru slouží všem těmto žánrům budovy na Place des Arts.

A právě sem vás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 25. března v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 28.3. ve 22:00 a v sobotu 30.3. v 10:00.

Partnerem pořadu Slavná auditoria je Opera+.