Držitelka cenných prvenství

Ukrajinská dirigentka Oksana Lyniv.

Neděle 25. července 2021 byla pro legendární operní festival v Bayreuthu, zasvěcený rok co rok výlučně dílům Richarda Wagnera, dvojnásob průlomovým dnem. O co se jednalo?

Poprvé byl festival zahajován po roční přestávce. Léto 2020 mu totiž kvůli covidu a opatřením, která jej provázela, natolik nesvědčilo, že musel být po těžkých interních debatách zrušen. Takže nyní, na sklonku července 2021, se vrátil na scénu, i když opět za přísně dodržovaných protiepidemických rituálů.

Bylo zde ovšem ještě jedno „poprvé“ - a s dovětkem, že něco podobného se za uplynulých sto pětačtyřicet festivalových let nestalo. V tento zahajovací večer, věnovaný opeře Bludný Holanďan Richarda Wagnera, pozdvihla poprvé v historii bayreutského festivalu taktovku žena. Ukrajinská dirigentka Oksana Lyniv.

Čím to, že k tomu nedošlo dřív? Skladatelova prapravnučka Katharina Wagner, stojící u festivalového kormidla, pro to měla stručné vysvětlení: „Donedávna nebylo odkud brát. Dirigentek bylo málo a ty, které snad přicházely v úvahu, se nabídky zalekly… Dostatek odvahy projevila až tato výjimečná žena.“

Ještě lakoničtější komentář k triumfu Oksany Lyniv, odměněné na konci bouřlivým potleskem, poskytla divačka v nezbytném kalhotovém kostýmu. Kancléřka Angela Merkel, doprovázená výjimečně svým manželem, který se jinak podobných večerů straní tak vytrvale, že si v Bayreuthu vysloužil přezdívku „Fantom opery“. Na otázku, co říká přítomnosti dirigentky na bayreutském pódiu, odpověděla paní Merkel jedním slovem: „Konečně!“

Popisovaná událost ovšem nemá nic společného s módním genderismem Západu. Úspěšná umělecká dráha Oksany Lyniv není výsledkem politických tlaků, ale kombinace jejího nadání, píle a výdrže. Bayureth jí totiž otevřel své brány, když jí bylo dvaačtyřicet let. Čili žádné protekční mládě, jemuž svět padl k nohám. Své úspěchy si musela vydřít i vyčekat. A zmíněných „poprvů“, abych připomněl někdejší termín Miroslava Horníčka, bylo v jejím životě několik. Před Bayurethem i po něm.

Více prozradí Jiří Vejvoda v další dílu pořadu Slavná auditoria, jehož premiéra je připravena na pondělí 28. března v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 31.3. v 22:00 a v sobotu 2.4. v 10:00.

Foto: Oliver Wolf

Podcast