Duchovní festival v lese kanců

21.6.2020 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Psal se rok 2000 a vzhledem k dějinám střední Evropy obecně a česko-německým vztahům zvlášť vznikl Mezinárodní hudební festival Lípa Musica v symbolickou dobu. Na přelomou dvou století. Dvacátého s jeho dvěma zničujícími válkami i sousedskou nevraživostí. A jednadvacátého s potřebou hojit staré rány; nezapomínat, ale odpouštět. A jít dál.

Zprvu se ovšem tato multižánrová hudební přehlídka s akcentem na vážnou hudbu, mnohdy zpívanou, ještě jmenovala Festival duchovní hudby. To bylo rovněž trefné, ať už úmyslně či mimoděk. Do oblasti kolem České Lípy i do města samotného je totiž stále třeba vnášet duchovní rozměr; , kulturou, hudbou připomínat to, co nás přesahuje. Vždyť Sudety, v minulosti těžce zkoušené a dodnes ne zcela vzpamatované, to potřebují.

Mimochodem, toto slovo mělo původně jiný a zcela neutrální význam. Pochází z jednoho z keltských jazyku, v němž sudeta znamenalo cosi jako les kanců. Rozuměj oblast Krušných hor a širšího okolí coby odlehlou divočinu. I Claudius Ptolemaios, antický matematik, astronom, astrolog a geograf, nazval ve 2. století našeho letopočtu zmíněnou oblast Sudeti montes. A teprve zdejší stýkání a potýkání Němců s Čechy, Čechů s Němci od středověku dodnes dodalo pojmu Sudety význam, jaký mu stále přisuzujeme.

Ať tak či onak, založit a vybudovat hudební festival hodný tohoto označení je v podobném kontextu záslužnou misí, ne-li misií. Jistě, rozvíjet podobné projekty v Praze s jejím kultivovaným a zasvěceným publikem klade také nároky; je třeba každoročně překvapovat globálními hvězdami, přinášet dramaturgické objevy. Tomu však zpravidla odpovídá rozpočet i ohlas kritiky a diváků. Svým způsobem  těžší a náročnější je vydupat ze země, mnohdy dosud spálené přeneseně i doslova, událost špičkové kulturní úrovně a vychovat si pro ni postupně publikum.

Od první chvíle vsadil českolipský festival na prvotřídní kvalitu. Už první ročník přivábil pojmy jako Musica Florea anebo Schola Gregoriana Pragensis.

A právě historii i současnosti Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí  22. června v 19 hodinReprízy si poslechněte ve čtvrtek 25.6. ve 22:00 a v sobotu 27.6. v 10:00.