Dva architekti, jeden sál. Divadlo, hudba a hotel pod jednou střechou v Náchodě

V srdci východočeského města Náchod a zároveň pod strmým vrchem, kterému vévodí místní zámek, stojí rozměrná budova. Vyjádřeno dnešní terminologií, „multifunkční“.

Vznikla ovšem dávno předtím, než se do češtiny vloudila slova tohoto typu, když v mnoha případech máme po ruce domácí výrazy. V tomto případě „víceúčelová“.

Ať tak či onak, na náchodském Masarykově náměstí se vyjímá stavba, v níž se pod jednu střechu vměstnal nejen hotel, ale také divadelní a koncertní sál. Jsme v budově zvané z historických příčin U beránka, když původně byl onen beránek ve štítě dokonce Zlatý. Tento druh třpytu se postupem doby vytratil. Je ale nahrazen čímsi cennějším. A to prostorem, do kterého tu a tam vniká i klasická hudba.

Navíc se tu zvláštním způsobem prolíná osud dvou významných českých architektů. Jednak váženého a úspěšného Aloise Čenského, ročník 1868. Také však ve světě známějšího, u nás ale za jeho života opomíjeného Jana Letzela. Mladšího o dvanáct let. Ne že by se tady, v Náchodě, někdy osobně setkali. Na to byl Čenský příliš ukotvený k rodné české zemi, zatímco Letzel si už v mládí obul roztoulané boty. Přesto je dům U beránka tím, co je na dálku spojuje.

Věnujme se ale zprvu tématu Divadelního, respektive koncertního sálu pojmenovaného na počest dr. Josefa Čížka. Jevištní umění má totiž Náchodě dlouhou historii. Než si našlo prostory v podzámčí, napřed jeden dočasný a po něm ten, který slouží dodnes, pěstovalo se na zámku. Koncem 18- století si sem šlechta pozvala z Berlína pěvce a impresária s takovou příchylností k italské opeře, že si poitalšťoval jméno a příjmení. Z Wilhelma Carla Arnolda se v Náchodě stal jižansky znějící Guglielmo Carolo Arnoldo. A se svým souborem tady inscenoval operní díla nejen od Italů každým coulem, jako byl Giovanni Batista Pergolesi, ale také od Čecha Josefa Myslivečka. Přezdívaného v Itálii, jak známo, Il Boemo.

To byl však pouze začátek náchodského příběhu o divadelních či koncertních prknech, která prý znamenají svět.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 19. prosince v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 22. 12. v 22:00 a v sobotu 24. 12. ve 13:00.

Foto: Martin Langr

Podcast