Dva projekty na vodě

21.5.2017 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Kodaň sice ani zdaleka nepatří mezi největší světové metropole, ale na prahu jednadvacátého století se jí podařil husarský kousek. Těsně předtím, než praskla bublina všemožně jedovatých finančních derivátů a nastala celoplanetární ekonomická krize, se  tvář tohoto města obohatila   o dvě zbrusu nové, velmi krásné a velmi drahé kulturní dominanty: budovu Dánské národní opery a baletu, která byla dokončena roku 2004, a stavbu Královského  dánského divadla, jež je o čtyři roky mladší.  Oba projekty jsou na vodě, což ovšem vůbec neznamená, že by kolem nich vířily vlny jakýchkoli – například korupčních – nejistot; naopak se koupou v oblibě veřejnosti i odborných architektonických kruhů. Sídlí na ostrůvku nebo na nábřeží, v podstatě v městském centru, a navzdory své strohé modernosti nevyčuhují nepřípadně z okolní zástavby; neruší přátelskou, místy bezmála sousedskou atmosféru Kodaně, kterou sice už před lety poddolovalo metro, ale přitom stále působí dojmem, že se dá všude dojít pohodlně pěšky anebo alespoň dojet na kole.

Divadelní scénu, na níž se občas uvádějí i muzikály, vytvořil respektovaný ateliér architektů Lundgaarda a Tanberga, který už řadu let sbírá především za svou bytovou výstavbu  prestižní ceny jako na běžícím pásu. Další je neminula  ani v případě Královského národního divadla, ale stejné uznání si vydobyl také další z jejich místních kolegů, zkušený Henning Larsen, který navrhl novou budovu opery a baletu. Ve svých šestasedmdesáti letech měl za sebou mnoho realizací doma i po celém světě, od saúdsko-arabského ministerstva zahraničních věcí v Rijádu po – namátkou – studentský kampus v norském Trondheimu. A přestože kolem vrcholu jeho tvorby, jaký kodaňský kulturní stánek zvaný místními krátce Operaen bezesporu představuje, se přece jen zprvu strhla veřejná přestřelka, lidé jej navštěvují rádi a v hojném počtu.

A právě sem se vypravíme s Jiřím Vejvodou v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 22. května v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 25.5. ve 22:00 a v sobotu 27.5. v 10:00.