Dva světadíly, dvě opery

7.7.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Nejpozději od počátku 21. století je zřejmé, že poměry na naší planetě se mění. Těžištěm světa přestává být Západ na čele se Spojenými státy americkými coby hlavním vítězem tří světových válek za posledních sto let. Dvou „horkých“ a jedné studené. Překotný vývoj Asie či Jižní Ameriky posunuje pomyslný střed zeměkoule do Číny, do Indie, do Brazílie. A na svoji příležitost číhá Afrika. Evropa se čím dál tím víc ocitá v roli historického skanzenu, ve kterém starší občané začínají povážlivě převažovat nad mladými. Přesto lze relativně nedaleko od nás najít výjimku potvrzující pravidlo. Stát ležící na rozhraní Asie a Evropy;  zemi nacházející se na civilizačním švu mezi starým a novým světem; společnost chovající se moderně i tradičně. Turecko.

Usiluje o vstup do Evropské unie, ale zároveň do jisté míry oživuje islám. Jeho hospodářský růst lze obdivovat; méně už diktátorský způsob politiky a nevlídný přístup k menšinám. To vše je koneckonců známé. Ale jak je to s tamní kulturou? Převládá stále spíš orientální podoba, anebo se už prosazuje západní hudba, tanec, balet? A získává oblibu opera evropského střihu? Pro odpověď se vydáme do Istanbulu.

Zavede nás tam Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 8. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 11.7. ve 22:00 a v sobotu 13.7. v 10:00.