Festival pod věčným sněhem

Slavná auditoria

Bezmála ve stejné výšce jako naše Sněžka leží v jihozápadním hornatém cípu Švýcarska vesnice – či přinejlepším městys – Verbier. Stálých obyvatel má necelé tři tisíce. Ale v zimě sem za výhledem na velehory od Matterhornu po Mont Blanc a hlavně za skvělým lyžováním přijíždí dalších třicet tisíc lidí z celého světa. A z mnoha společenských vrstev. Kromě zapřisáhlých lyžařů tu bývají k vidění celebrity jako zpěvačka Diana Ross anebo miliardář Richard Branson. Tradičně do Verbier cestují členové královských rodin z Dánska, Nizozemí, Velké Británie – mezi nimi například princ Harry – a také ze Švédska.

Možná, že právě takto, kvůli věčnému sněhu na vrcholcích, sem na prahu 90. let zavítal také jistý Švéd jménem Martin Engstroem. Neměl to sem daleko, protože tehdy už dobrých pět let žil se svojí rodinou právě ve Švýcarsku. A protože byl odjakživa velice podnikavý, pravděpodobně mu nedala spát klíčová otázka: „Proč sem jezdí mnohem méně lidí v létě? Přitom tu mají k dispozici bezpočet sportovního vyžití. Od horských cyklostezek po paragliding. Tak co jim chybí? Možná, že příležitost vyrazit večer někam za kulturou. Za hudbou.“

Tehdy se v Engstroemově hlavě začal rodit plán, který vzápětí povýšil do další roviny tím, že oslovil vznikající internetovou televizi medici.tv. Asi se mu tím líp dařilo shánět sponzory. A uspěl u velké švýcarské banky, která si nápad osvojila. Přitom byl svým způsobem odvážný. Má festival, zaměřený především na klasickou hudbu, naději v krásném, ale odlehlém koutě Evropy? Budou se tam špičkové hvězdy obtěžovat? A přijede dost početné publikum na to, aby si festival ve Verbier získal potřebné renomé? A dával i ekonomický smysl?

Během nezvykle krátké doby se to vše podařilo. A mezi takové pojmy jako Martha Argerich, Katja Buniatishvili, Leonidas Kavakos anebo Lang Lang či Yuja Wang získala pozvánku do Verbier také česká mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Více o festivalu ve Verbier prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 27. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 30.7. ve 22:00 a v sobotu 1.8. v 10:00. 

Podcast