Festival ukotvený na vodě

Rakouské městečko Bregenz, česky Břežnice, má zvláštní polohu. Umístěné v nejzápadnějším cípu země, je od Vídně vzdáleno celých 600 kilometrů. Do Mnichova je z Bregenzu vzdálenost třikrát menší, do Curychu dokonce pětkrát. A pár desítek kilometrů do „metropole“ titěrného Lichtenštejnska, Vadúzu, darmo počítat. To vše určuje mezinárodnost tohoto osídlení, kde žije tolik lidí jako v Kolíně či v Příbrami – a přece se tam koná už od roku 1946 stále velkolepější i nápaditější festival opery, klasické hudby, divadla a soudobého umění.

Příroda za průsmykem, který Bregenz odděluje od zbytku Rakouska, obdarovala tuto festivalovou Mekku skvostnou polohou. Leží v nejzápadnějším cípu Bodamského jezera. A tuto skutečnost dokázal festival využívat od první chvíle. Rok za rokem stále dokonaleji.

Zatímco my coby stát řazený k vítězům druhé světové války jsme prožili otřesy let 1948 a 1968, Rakousko se vyvíjelo kontinuálně. Brzy se umně dokázalo přetavit ze spoluviníka do role Hitlerovy oběti.  A roku 1955, nejenže Rakousko získalo neutralitu, ale spolu s dalšími armádami spojenců se zbavilo i té nejtíživější. Sovětské. Tento dar ale nespadl z nebe. Na rozdíl od nás v poválečných volbách rakouští komunisté u voličů zcela propadli a země získala významný finanční podíl z Marshallova plánu obnovy.

A tak – kromě všeho dalšího – mohl postupně, bez rušivých zlomů, vzkvétat festival v městečku Bregenz. A například během pouhých dvou ročníků, v letech 2012 a 2013, přilákat na provedení Giordanovy opery André Chénier 230 000 diváků. 

A právě do Bregenz zavede posluchače Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 25. května v 19 hodinReprízy si poslechněte ve čtvrtek 28.5. ve 22:00 a v sobotu 30.5. v 10:00.

Podcast