Hopsa, hejsa, elipsa

Pierre Boulez Saal v Berlíně

Studovat dějiny některých měst či míst a porovnávat je s jejich současností je – díkybohu – občas i povzbudivé. Co třeba takové Bebelovo náměstí v samém srdci Berlína? Pojmenované podle hlavního ze zakladatelů německé sociální demokracie Augusta Bebela. Kdysi, 10. května 1933, zažilo kulturní potupu obřího rozměru.

Pouhé tři měsíců po Hitlerově jmenování kancléřem, které mělo být dočasné, ale proměnilo se ve dvanáctiletou destrukci, se zde shromáždilo fanatické nacistické mládí. A po plamenném Goebbelsově projevu začalo vrhat do skutečných plamenů takzvaně závadné knihy. Tudíž novým režimem bleskově zakázané. Oheň jich pohltil na dvacet tisíc. Díla Mannova, Remarquova, Heineova či Einsteinova. Čtyřiatřicetiletý novinář a autor oblíbené dětské literatury Erich Kästner dokonce z úkrytu v povzdálí přihlížel, jak je na hranici upalováno jeho sedm knížek.

Střih. Čas takříkajíc oponou trhl. Uběhlo – bez dvou měsíců – čtyřiaosmdesát let.

Pár kroků odtud, na rohu Francouzské ulice, se slavnostním koncertem otevírá zbrusu nový hudební sál určený pro komorní hudbu. Přítomen je německý, demokraticky zvolený prezident Joachim Gauck. Společně s ním stovky osobností ze světové politiky, byznysu i umění. A Goebbels by zešílel vzteky, kdyby věděl, kdo jsou dva protagonisté tohoto obdivuhodného projektu.

Argentinský Žid, zároveň ovšem světoobčan vlastnící pět cestovních pasů, proslulý klavírista a dirigent Daniel Barenboim. A americko-kanadský potomek ruských a polských Židů, slavný architekt Frank Gehry, původním jménem Ephraim Goldberg. První byl inciátorem proměny celé budovy, ve které se koncertní sál nachází. Druhý ji ve spolupráci s japonským mistrem akustiky Yasuhiso Toyotou navrhl.

Možná šlo oběma hlavou, co se na tomto místě kdysi odehrálo. Možná jim - uprostřed hlučné slávy – před jejich vnitřním zrakem defilovaly postavy příbuzných, kteří nenávratně zmizeli během holocaustu. Oni, Barenboim a Gehry, přežili. Berlín nebyl přestavěn podle megalomanských plánů Alberta Speera na vůdcovu metropoli. Místo toho se v něm právě otevírá nevelký, ale svým vzhledem i významem důležitý kulturní počin. Hudební a v případě potřeby také přednáškový sál.

Foto: wikimedia.com

Podcast