Houslová olympiáda v Poznani

Mezinárodní houslová soutěž Henryka Wieniawského.

Řekne-li se Polsko, většina z nás si vybaví Varšavu, Wroclaw neboli Vratislav, Gdaňsk či Krakov. Významným městem je přitom - z řady příčin - půlmiliónová Poznaň. Kdysi prý první metropole polského státu. Sídlo prvního polského biskupství. Důležitá zastávka na obchodní cestě z Varšavy do Berlína. V minulém století byla dvakrát svědkem dějinných událostí. Roku 1943 zde pronesl k velitelům SS jejich šéf Himmler projev, ve kterém otevřeně pojmenoval „konečné řešení židovské otázky“. O třináct let později, 18. června 1956, vypuklo v Poznani dělnické povstání. Na jeho potlačení vyslala komunistická vláda 10 000 vojáků, 360 tanků a 36 obrněných transportérů.

Zároveň se ale Poznaň pyšní operním domem, jehož provoz zahájilo roku 1910 provedení Mozartovy Kouzelné flétny. Také Symfonickým orchestrem, založeným roku 1931 a po válce obnoveným. Jako sólisté s ním vystoupili Mstislav Rostropovič, Martha Argerich, Svjatoslav Richtěr, Maurizio Pollini nebo Garick Ohlsson. Hlavní hudební chloubou města na řece Wartě je ale Mezinárodní houslová soutěž Henryka Wieniawského. Považovaná za nejstarší svého druhu na světě. Přitom se v Poznani ocitla náhodou.

Její první ročník se totiž konal roku 1935 ve Varšavě. Datum nebylo zvoleno náhodou. Polsko si tehdy připomínalo století od narození „polského Paganiniho“, jak byl přezdíván virtuoz a hudební skladatel Henryk Wieniawski. Narozen v Lublinu do židovské rodiny, která však konvertovala ke křesťanství, projevil už v dětství neobvyklý talent. V osmi letech byl přijat na Pařížskou konzervatoř. Bylo mu dvanáct, když složil svou první skladbu – Opus č. 1 Grand Caprice Fantastique. Později přesídlil do Petrohradu. A jako sedmatřicetiletý se vydal s klavíristou Arturem Rubinsteinem na dvouleté koncertní turné po Americe. Zemřel v Moskvě jako čtyřiačtyřicetiletý… Údajně „ruské držení smyčce“, které pevným smykem umožňuje hrát „ďábelská staccata“, je prý ve skutečnosti Wieniawského vynálezem.

Ať tak či onak, jeho jméno rozhodně nezapadlo. Už od poloviny 30. let zárukou úrovně mezinárodního houslového klání, které má na kontě i jednu zvláštnost. Uspěli v něm – s odstupem sedmnácti let – otec a syn. Jmenovitě David a Igor Oistrachovi.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 14. června v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 17.6. ve 22:00 a v sobotu 19.6. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast