Hudba na křivém luhu. Pivovarská zahrada, Maškarní sál, Zámecká jízdárna v Českém Krumlově

Dávno předtím, než vláda čerstvě vzniklé Československé republiky určila výnosem z roku 1920 pro skvostné město na jihu naší země název Český Krumlov, se zdejší osídlení jmenovalo jinak. Na první poslech méně efektněji. Krumme aue neboli Křivý luh.

Rozuměj louka na vlhkém podloží, rozkládající se uvnitř nepravidelně tvarovaných záhybů neboli meandrů Vltavy. Město pozvolna rostlo. K zámku, respektive hradu a podzámčí se přibyla na levém břehu řeky čtvrť zvaná Latrán a na pravém břehu Nové Město. S cennými stavbami i půvabnými pozemky. Leckteré z nich dnes alespoň příležitostně slouží provozování klasické hudby. A tak je vhodné se za nimi vypravit.

Samozřejmě, že nedostižným skvostem Českého Krumlova je v daném kontextů zámecké barokní divadlo. Sluší se stále připomínat, že jen dvě další na celém světě zůstaly zachovány v původní podobě – jedno je ve Versailles u Paříže a druhé v Drottningholmu na okraji Stockholmu. Jelikož se však tento cyklus již českokrumlovským barokním divadlem zabýval, nyní nadešel čas ke zmapování další hudebních prostor ve městě. Přezdívaném „perla jižních Čech“ a – podobně jako Salzburk – navštěvovaným během letní sezóny až nesnesitelně početnými davy turistů. Klasika tedy zní jak pod střechou, tak pod širým nebem. A vydat se za ní zároveň znamená absolvovat alespoň letmou pouť pěti staletími – od šestnáctého až do prvních let našeho věku.

Datem svého vzniku je – možná překvapivě – nejstarší Pivovarská zahrada na levém vltavském břehu ve čtvrti Latrán. Přejdeme-li po mostě s dechberoucím výhledem na hrad a zámek, můžeme v rámci Nového Města českokrumlovského nahlédnout – jen kousek od centrálního Náměstí Svobody - do Prokyšova sálu místní prelatury. Poté už je nutno se po mostě vrátit zpět a vydat se strmou cestou až do zámeckého Maškarního sálu či Zámecké jízdárny. Nemluvě o tom, že o kus dál, v nejodlehlejším koutě zámecké zahrady, nazvaném Anglický park, se na jezírku s půvabným ostrůvkem už dvakrát rozezněly majestátní tóny z proslulých skladeb Georga Friedricha Händela. Jmenovitě – jak jinak – jeho Vodní hudba, ale také Hudba pro královský ohňostroj. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov ji zde uvedl poprvé v roce 1994 a vrátil se k ní v létě 2022.

Více z historie Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov prozradí Jiří Vejvoda v pořadu, jehož premiéra je připravena na pondělí 17. října v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 20.10. v 22:00 a v sobotu 22.10. 27.8. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast