Hudba na pražských zámcích

Trojský i Libeňský zámek pravidelně ožívají hudbou.

Když roku 1784 došlo ke spojení čtyř dosud samostatných pražských měst – Hradčan, Malé Strany, Starého a Nového Města – žilo v Královském hlavním městě Praha kolem 80 000 obyvatel. Dnes jich má metropole přibližně šestnáctkrát tolik, 1 300 000. A tak neudiví, že hudba zde zní, pokud je to možné, nejen v koncertních sálech, operních domech či v divadlech, ale i v bezpočtu dalších, zajímavých prostor. V kostelích, kaplích anebo třeba na zámcích.

Hlavní město jich má kupodivu několik desítek. Zachovalých či dokonce vzorně udržovaných, například ve Ctěnicích či ve Chvalech. Ale taky zanedbaných jako jsou ruiny v Petrovicích nebo v Čertousích. Kapitolu samu pro sebe představuje Jenerálka se svým pohnutým osudem.

V dalším sílu pořadu Slavná auditoria se vypravíme do dvou z pražských zámků, které se těší dobrému vzhledu. A pokud to jde, vítají ve svých sálech hudbu. Leccos je spojuje, například postava Marie Terezie. Víc se však od sebe v mnoha aspektech liší. Trojský zámek se nachází v elegantní čtvrti vinic, honosných vil a blízké zoologické i botanické zahrady. Žili – a žijí – tu vesměs movití lidé. To Libeňský zámek leží uprostřed čtvrti považované donedávna za ryze dělnickou. Místem, kde chodíval Arnošt Lustig v dětství do synagogy, která se později stala skladištěm divadelních kulis a poskytla zaměstnání Bohumilu Hrabalovi.

Atmosféra obou zámků, Trojského i Libeňského, je proto výrazně odlišná. Předurčená svým okolím. První z nich, v kotlině mezi strmými svahy a řekou Vltavou, jako by k umístění původně předměstského zámku s rozlehlou zahradou přímo vybízelo. Druhý zámek naopak jako by se svému prostředí vymykal, trčící na kopečku vedle secesní školy a dřevěného kostela, připomínajícího spíš Koločavu než Prahu. Dějiny obou těchto pražských zámků jsou ale nesmírně zajímavé. A určitou kapitolu v nich představuje také hudba. V Libni především – ale nejen – interpretovaná žáky základních uměleckých škol či konzervatoře. V Troji pak špičkovými profesionálním soubory zaměřenými na takzvaně starou, rozuměj především barokní hudbu.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 19. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 22.4. ve 22:00 a v sobotu 24.4. v 10:00.

Foto: Wikipedie (VitVit)

Podcast