Hudba ve městě Inků

9.12.2018 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Přes jedenáct tisíc kilometrů dělí Prahu od místa, kam se v dalším díle pořadu Slavná auditoria – a to nejen za operou – vydá Jiří Vejvoda.
Cílem tohoto putování je jedno z velkoměst na této planetě, které vyrostlo v poušti. Peruánská Lima. Se svými devíti miliony obyvatel čtvrtá nejlidnatější metropole na území obou Amerik. Rozkládá se uprostřed písčitých dun na pobřeží Tichého oceánu. V místech, kde se do něj vlévá vodní tok nazvaný v kečuánštině, jednom z domorodých jazyků, Mluvící řeka. Rozlehlé údolí, v němž žije více obyvatel než například v Rio de Janeiru, se zvolna zvedá do mírných kopečků. Jaký rozdíl oproti ekvádorskému Quitu či bolivijskému La Pazu, jež – relativně nedaleko - sídlí  zhruba 3 000 metrů nad mořem! Není divu, že tady se kdysi dávno zalíbilo Inkům. Jenže jen století poté, co bylo jejich zdejší panství upevněno, je odtud krvavě vyhnali Španělé. Jméno dobyvatele Francisca Pizzara, který tu 18. ledna 1535 založil Královské město, je možná jediné, jež v souvislosti s dnešní Limou známe. Kdo ale byli a čím se vyznamenali Ruffino Torrico, Javier Prado či Manuel Maria Forero? Anebo Daniel Alomía Robles a Nilo Valerde? Tak či onak se přitom každý z nich podílí na příběhu dvou odlišných staveb, jež slouží stejnému účelu. Provozování oper, případně pořádání symfonických koncertů nebo baletních představení. 
Premiéra pořadu je připravena na pondělí 10. prosince v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnou ve čtvrtek 13.12. ve 22:00 a v sobotu 15.12. v 10:00.