Italské operní trojměstí

Operní domy ve Ferraře, Fermu a Jesi.

Zemí opeře zaslíbenou byla, jak víme, odjakživa Itálie. Kdo by neznal pojmy jako milánské Teatro La Scala, benátské Teatro La Fenice anebo neapolské Teatro San Carlo? To jsou ovšem jen špičky ledovce, jakkoli podobné přirovnání v kontextu s jižansky horkokrevnou Itálií kulhá na obě nohy.

Každopádně platí, že proklestit se spletí italských operních domů různé velikosti a významu je dlouhou – a krásnou - cestou za kulturou. Na jejím konci stojí poznání, že nebýt početné základny, čítající desítky operních scén napříč celou zemí, nemohly by vyrůst do hvězdných výšin ty nejslavnější. Jinak řečeno, Milán, Benátky, Neapol by pro svět opery nejspíš nebyly tím čím jsou, kdyby se za nimi neskrývaly další pojmy. Méně známé, zato však v nejednou případě svrchovaně zajímavé.

Vybírat je tedy z čeho. Málem by šlo poslepu zabodnout prst do mapy v podobě vysoké štíhlé boty – a člověk by nejspíš na některý z italských operních domů či, jak oni říkají, divadel, narazil. Pro tentokrát se vypravme za pomyslným trojměstím, rozmístěným buď na břehu Jaderského moře anebo na řece Pádu.

V nejznámější Ferraře coby hlavním městě provincie Emiglia Romagna žije kolem 130 tisíc obyvatel a neudiví proto, že její Teatro Communale má barvitou historii i životaschopnou současnost. Posuneme-li se ale od řeky Pádu na pobřeží jižně od Rimini či San Marina, narazíme na dvě města s třikrát menší populací – a přece náležitě pyšná na svoje operní scény. Fermo, o kterém zřejmě většina z nás dosud neslyšela, protože vlastně nebyl důvod, má dokonce nejen operu, ale také konzervatoř. A Jesi, pravděpodobně pro nás též neznámý pojem, si svoji hudební kulturu také hýčká, jak to jen městský rozpočet umožňuje.

Je něco, co tyto – de facto namátkou – zvolené operní domy spojuje? Ve dvou případech, jmenovitě Ferrary a Ferma, je to jejich architekt. A mezi Fermem a Jesi zase tvoří pomyslnou spojnici památka na proslulého barokního skladatele.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 4. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 7.4. v 22:00 a v sobotu 9.4. v 10:00.

Foto: Teatro Comunale di Ferrara (Profimedia)

Podcast