Když soutěží nahrávky

Slavná auditoria

Příběh o tom, co bylo, je a bude Concertino Praga – tato jedinečná soutěž rozhlasových nahrávek mladých hudebníků – má několik odlišných kapitol. Každá  zapadá do atmosféry určité doby jak u nás tak ve světě. A má svou vnitřní logiku – tu nadějnou, jindy neúprosnou. Na dosavadním konci této klikaté pouti však každopádně bliká slibné světýlka.

Nikoli náhodou se Concertino Praha začalo rodit v polovině 60. let minulého století. Že byla až zázračným obdobím kulturního vzmachu na Západě i na Východě, netřeba připomínat. Zdejší politika, kopírující sovětskou, poněkud uvolnila svůj drtivý stisk a výsledkem byl bezpočet filmů, divadelních představení a knih, které dodnes neztratily  hodnotu.

Ani řadoví zaměstnanci tehdejšího Československého rozhlasu nečinně nedřímali. Na vše se ovšem muselo opatrně, v rámci daných struktur. Leccos se však dalo šikovně zdůvodnit, obhájit, rozvinout. A tak se pod patronátem vedoucí redaktorky Heleny Karáskové podařilo v tzv. Redakci pro děti a mládež uskutečnit projekt, který jeden z jeho zakladatelů, dramaturg a skladatel Viktor Kalabis, trefně pojmenoval jako „vrtání otvoru do železné opony.“

Ta se tou dobou pootevírala z obou stran. A tak se ve spolupráci s nadnárodními organizacemi, jmenovitě moskevskou OIRT zastřešující východoevropské rozhlasy i televize a čerstvě založenou Evropskou unií hudebních soutěží mládeže se sídlem v Mnichově, podařil husarský kousek. Nesl v sobě neotřelý nápad. Soutěžit nebudou mladí hudebníci přímo, ale jejich rozhlasové nahrávky. Tím se budoucí Concertino Praga odlišilo od veškeré konkurence.

Výsledkem byl roku 1966 první ročník, které ještě nesl předlouhý název Mezinárodní rozhlasová soutěž mladých neprofesionálních hudebníků. Mezi osmnácti nahrávkami v několika nástrojových oborech zazářili dva houslisté. Zvítězil teprve dvanáctiletý Dmitrij Sitkoveckij, těsně následovaný jen o dva roky starším Václavem Hudečkem, který si ovšem už roku 1967 vybojoval vítězství.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 9. března 2020 v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 12.3. ve 22:00 a v sobotu 14.3. v 10:00.


Podcast