Klavírní klání ve městě mnoha jmen

V dalším díle pořadu Slavná auditoria se s Jiřím Vejvodou vypravíme za mezinárodní klavírní soutěži do města nad Dunajem, které během svých dějin vystřídalo více jmen, než možná tušíme. Že se současná Bratislava dost dlouho nazývala Prešpurk, je vcelku známé. Nad maďarským Pozsony – a správnou výslovností tohoto slova – bychom asi už trochu zaváhali. Ale Wilsonovo město, říkající si tak na počest amerického prezidenta? Tuto episodu odvál čas. A přece se tak alespoň na čas a neoficiálně Bratislava jmenovala.

Psal se převratný rok 1918, když se s koncem první světové války překreslovaly mapy, vznikaly nové státy a rodila se trvalá či dočasná pojmenování. K druhým z nich patřila snaha amerických Slováků vzdát hold muži, který měl svým vlivem zásluhu na vzniku Československa. Jejich nápad se kupodivu ujal. Němci, žijící v dosavadním Prešpurku, se začlenění do slovanského státu bránili zuby nehty. Také Maďarům, zuřivě brojícím proti „vynětí města Pozsony z těla Maďarské lidové republiky“, připadalo Wilsonovo město jako přijatelné řešení. A obě národnostní skupiny, představující dohromady 80% tehdejšího obyvatelstva budoucí Bratislavy, blouznily o zvláštním statutu pod správou Společenství národů po vzoru Gdaňska. Přítrž tomu musela učinit na Silvestra roku 1918 československá armáda.

Jak by na tyto události pohlížel muž, který se v někdejším Prešpurku narodil, ale byl pojmenován po českém světci a většinu svého života prožil ve Vídni či ve Výmaru? Johann Nepomuk Hummel, ať už jej řadíme kamkoli, je pro Slováky hudebním velikánem, kterému už padesát let po smrti postavili pomník a dnes má v Bratislavě muzeum. Také však ceněnou hudební soutěž. Řeč je o mezinárodním klání nadějných klavíristů pod názvem Mezinárodní klavírní soutěž Johanna Nepomuka Hummela.

Více se dozvíte v pořadu, který má premiéru v pondělí 13. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 16.7. ve 22:00 a v sobotu 18.7. v 10:00.

Podcast