Klavírní pětiletka

Slavná auditoria

Hudebních soutěží nejrůznějšího druhu a zaměření je po celém světě bezpočet. Jen pár desítek z nich má skutečně referenční hodnotu. Pokud se mladý interpret prokáže tím, že na některé z nich uspěl, třímá v ruce pomyslnou vstupenku na hudební Olymp a záleží pak už jen na něm, na jeho píli a nezbytném štěstí, zda se na vrcholu usídlí nadlouho. Zřídka je ovšem k nalezení tak striktně vymezené klání, jakým se už od 20. let 20. století vyznačuje Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina ve Varšavě. Její účastníci jsou povinni nastudovat a předvést pouze stanovené ukázky z díla polského velikána. Balady, mazurky, polonézy, barkaroly, fantasie. Dá se říci, že i díky takto koncipované, monotématické soutěži se Fryderyk Chopin do své vlasti pravidelně – a významně – vrací.

Navíc existuje spojovací linka mezi vznikem soutěže, která se poprvé konala v roce 1927, a samotným Chopinem. Oblouk, vyklenutý minimálně napříč staletím, tvoří tři jména polských klavíristů a pedagogů, jimž nebylo v některých případech cizí ani dirigování či komponování.

Prvním byl rodák z ruského Rostova na Donu Jerzy Zurawlew. Právě on Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina založil poté, co se přes Minsk, kde položil za první světové války základy tamní hudební školy, stal roku 1923 vyučujícím na varšavské konzervatoři.

Tam předával generaci nastupujících klavíristů znalosti, které nabyl mimo jiné od svého pedagoga, jímž byl další Polák narozený mimo území své budoucí vlasti. Alexander Michalowski, pocházející z Ukrajiny a působící na čas i v Lipsku, kde se na konzervatoři přátelil s českým kolegou židovského původu Isaacem Ignatzem Moschelesem. Michalowského mentorem byl jiný Polák pocházející z Ukrajiny. Ač moldavsko-arménského původu, vydal se přes polské a německé území až do Paříže, kde se stal jedním z žáků Fryderyka Chopina. Kruh, směřující do vzdáleného budoucna a k Chopinovské soutěži, se tak uzavřel.

Více se o Mezinárodní hudební soutěži Fryderyka Chopina dozvíte od Jiřího Vejvody v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Pořad má premiéru v pondělí 14. září v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 17.9. ve 22:00 a v sobotu 19.9. v 10:00.

Podcast