Koncert v kostele je zážitkem. Svatováclavský hudební festival Ostrava a okolí

V myslích mnoha obyvatel Prahy stále platí jistá nedůvěra k měnícímu se prostředí v Ostravě a okolí. Nejen životního, zlepšujícího se úměrně s tím, jak se někdejší oblast zaměřená na těžbu uhlí a těžký průmysl vydala jiným, zdravějším směrem. Ruku v ruce s akcentem na vzdělání a kulturu se ovšem projevuje i posun v sociální struktuře Ostravanů.

Ten se sice odehrává jen zvolna, formou postupné generační výměny. Ale je znát. A jako podkapitolu v tomto barvité škále změn je nutno zmínit i to, jak se v kraji, který byl ideologickou baštou minulé doby, napravuje vztah k duchovnu. K víře.

Nejde jen o to, že v samém srdci Ostravy byla v letech 2014 až 2015 zevrubně – a tudíž nákladně – opravena rozměrná Katedrála Božského Spasitele. Mimochodem po velehradské bazilice druhý největší kostel na celé Moravě. Věřícím, ale i hudbymilovným návštěvníkům koncertů v kostelích, slouží bezpočet dalších. Méně okázalých.

Většinu z nás asi neudiví, že kostelem Svatého Vojtěcha se pyšní Opava, která byla přece dlouho skutečnou metropolí Moravsko-slezské oblasti, než ji – doslova – převálcovala v předminulém a minulém století Ostrava. Také bychom předpokládali svatostánky v městech jako je Frýdek-Místek, Hlučín nebo Orlová. Ale ruku na srdce – kdy jsme slyšeli třeba o Bolaticích nebo Sudicích? A přece tam všude byl narovnán vztah moci i veřejnosti k objektům, kde lidé hledají buď vnitřní klid a rovnováhu, anebo – jak už řečeno – potěšení z hudby, která povznáší mysl a konejší unavené uši i vyprázdněnou duši.

Pouť po těchto místech nabízí rok co rok během podzimu jeden z nejlepších a nejrozsáhlejších hudebních festivalů v naší zemi. Svatováclavský hudební festival. Vznikl v roce 2004 a v kraji, který zrovna nevyniká hojností tradičních koncertních prostor, vlastně vsadil – díky svému dramaturgickému zaměření – na správnou kartu. Tedy na každoroční přehlídku duchovní respektive tzv. staré hudby v církevních objektech od Paskova do Kopřivnice, od Ludgeřovic až po různé čtvrti města Ostravy.

Historie Svatováclavského festivalu se začala psát 28. září 2004 v Opavě. Koncertem sopranistky Martiny Jankové a souboru Camerata Janáček.

Více prozradí Jiří Vejvoda v pořadu, jehož premiéra je připravena na pondělí 10. října v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 13.10. v 22:00 a v sobotu 15.10. 27.8. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast