Koncertní šál u Myšáka ?

Slavná auditoria

Sněhurka a sedm trpaslíků, Pepek námořník, Mickey Mouse či 101 dalmatinů – a současně koncertní síň, ve které zní hudba Maurice Ravela nebo Richarda Wagnera. Jak to jde dohromady? V Americe, konkrétně v samém centru Los Angeles, velmi dobře. Máme se nad tím snad my, dědici evropské kultury, povýšeně pousmát? Naopak. V době, kdy se u nás tenčí vklad státu do kultury, nezbývá než pozorně studovat, jak se kumšt udržuje při životě v jiných zemích. A právě vznik, provoz, umělecká úroveň a možná hlavně propracovaný systém financování a propagace vážné hudby – to vše je na příběhu Koncertního sálu Walta Disneyho podnětné. U jeho zrodu stála třiadevadesátiletá žena, která kdysi dávno začínala rozkreslováním obrázků ve filmovém studiu svého budoucího manžela. Když pak náklady na stavbu koncertního sálu začaly její finanční dar výrazně převyšovat, pomohli jak další soukromí dárci, tak místní magistrát. A dnes se v těsném sousedství dalších kulturních institucí provozuje klasická hudba na vysoké umělecké i společenské úrovni. Zároveň však pokorně sestupuje z elitních výšin k dětem a k mládeži, aby je přitažlivě seznamovala s hodnotami, které je obohatí a učiní z nich budoucí návštěvníky, diváky, posluchače.

V dalším  díle pořadu Slavná auditoria se tedy s Jiřím Vejvodou vydáme do míst, kde si svou americkou premiéru odbyli  dirigenti třeba Simon Rattle či Esa-Pekka Salonen. Kde scénu navrhuje proslulý výtvarník David Hockney. Do Performing Arts Center of Los Angeles County, jak zní název celého areálu obsahujícího i koncertní síň.
Premiéra pořadu je připravena na pondělí 16. července v 19:00, reprízy na čtvrtek 19.7. ve 22:00 a sobotu 21.7. v 10:00.

Podcast