Koncerty letní noci

Slavná auditoria

Jeden z nejlepších symfonických orchestrů na světě, jímž Vídeňští filharmonikové bezesporu jsou, oslovuje nejširší veřejnost dvěma koncerty, které jsou zároveň velkou mediální událostí na televizní obrazovce.

První z nich, Novoroční koncert z Vídně, se k tomuto obrazu propracoval postupně. Trvalo řadu let po jeho kontroverzním vzniku uprostřed druhé světové války, než jej začal přenášet rozhlas. A teprve poté, co se přidala televize, se novoroční matiné rozlétlo do mnoha zemí světa. Dnes jej přejímá víc než sto stanic na všech světadílech, takže se stal nejsledovanější událostí v oblasti klasické hudby. Pokud k ní tedy můžeme díla dynastie Straussů řadit. Jestliže je však uznávali i velikáni jako Brahms či Wagner, pak je to zřejmě možné.

Novoroční koncerty z Vídně mají jiný háček. Spočívá v tom, kde a pro koho se odehrávají. Zlatý sál vídeňského Spolku přátel hudby, proslulý Musicverein, má skvělou akustiku, ale přirozeně není „nafukovací“. Vejde se do něj kolem 1500 diváků. Zájem je každoročně až stonásobný.

Tato skutečnost nemohla vedení Vídeňských filharmoniků, které si  členové orchestru volí ze svých řad, uniknout. Navíc se Novoroční koncert, o který mají eminentní zájem společenské elity, stal událostí v podstatě jen pro vyvolené. Jistě, televizní i rozhlasový přenos jej demokratizují. Ale je na dálku.

A tak se počátkem jednadvacátého století narodila spásná myšlenka. Nápad, jak tuto elitářskou záležitost vyvážit koncertem, na který bude moci přijít až 100 000 diváků. A zdarma! Samosebou, že takový večer se musí konat pod širým nebem. A pěkně doma ve Vídni. Kde tedy jinde než v zámeckém parku Schönbrunn?

Že má být takto pojatý Koncert letní noci, jak se mu říká, přestože se často koná ještě na jaře, vstřícný k laickému divákovi, naznačila už jeho premiéra. Odehrála se roku 2004. Tehdy ještě pod názvem Koncert pro Evropu. A leckoho možná překvapilo, koho si Vídeňští filharmonikové vybrali jako dirigenta. Byl jím zpěvák a muzikant od pánaboha, Bobby McFerrin. A poradil si i s tradičním přídavkem: valčíkem Vídeňská krev Johanna Strausse mladšího. 

A právě do zámeckého parku v Schönbrunn zavede posluchače Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí  29. června v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 2.7. ve 22:00 a v sobotu 4.7. v 10:00.


Podcast