Křišťál pro klasiku

12.1.2020 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Zdalipak si návštěvníci koncertů v Obecním domě v Praze uvědomují magičnost prostředí, ve kterém se ocitají? A přitom co všechno se na tomto místě odehrálo…

Celé století od roku 1383 do roku 1484 zde sídlili čeští králové. Pražský hrad byl totiž tehdy zanedbaný. A tak tu za Václava IV. vznikl Králův dvůr. Paláce se zahradou a dokonce i lvincem. Nejvýznamnějším vládcem se tu stal husitský král Jiří z Poděbrad. Strávil zde sedmnáct let. A právě odtud vyslal roku 1462 Poselstvo míru na diplomatickou misi napříč kontinentem, jejíž myšlenka byla pozoruhodně nadčasová. Vytvořit Evropu nezávislých a vzájemně rovných států.

Rušno bylo pak v Obecním domě po celý rok 1918. To už stála budova v dnešní podobě. A pro významné události českého odboje velmi vhodná. Na rozdíl od Pražského hradu anebo například Rudolfina totiž nepatřila státu, rozuměj mocnářství, ale hlavnímu městu Praha. Už 6. ledna 1918 se tu čeští poslanci shodli na Tříkrálové deklaraci, která formulovala myšlenku samostatného Československa. 13. dubna zde před velkým shromážděním vyhlásil totéž v Přísaze národa Alois Jirásek. 17. května tady – po svém nuceném pobytu v ústraní - triumfovala Ema Destinnová. A také nejvýznamnější den roku, tedy 28. říjen, kdy byla právě v Obecním domě zákonem č. 1. ustanovena Československá republika, vyvrcholil hudbou. Když vystoupení Českého kvarteta završil Kde domov můj, ovace nebraly konce.

A třetí obtisk historie? V neděli 26. listopadu 1989, pouhých devět dní po událostech na Národní třídě, se v Obecním domě poprvé setkali komunisté s disidenty. A premiér Ladislav Adamec si potřásl rukou s dramatikem Václavem Havlem.

Je zavazující, že právě v tomto slavnostním prostředí se od ledna 2017 koná udělování cen Classic Prague Awards. Prvních, které mají ambici souhrnně ocenit hudebníky, pěvce, orchestry, skladatele a další osobnosti, jaké nám mnohdy závidí svět. 

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 13. ledna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 16.1. ve 22:00 a v sobotu 18.1. v 10:00.