Letní sláva v Solnohradu

Slavná auditoria

„Solnohrad je hlavní město Solnohrad,“ nechápal kdysi malý školák v povídce Egona Erwina Kische poučku, která mu přišla nesrozumitelná, a byl za to doma babičkou pohlavkován. Jazykovou hříčku, v níž první Solnohrad znamená město jako takové a druhé slovo se vztahuje k Solnohradsku coby jedné z rakouských spolkových zemí, už v češtině víceméně vyřešil čas. Dnes městu říkáme Salcburk a území, kterému vévodí, překládáme jako Salcbursko.

Obojí se přirozeně vztahuje k místní minulosti, po staletí probíhající ve znamení těžby soli, která byla příčinou prosperity i války. A ukončena po roce 1990 s tím, že solné doly se přeměnily v atrakci pro turisty. Ti sem ovšem většinou jezdí kvůli někomu - a něčemu – jinému.

Salzburk má totiž to štěstí, že se v něm roku 1756 narodil hudební gigant, ne-li génius. Wolfgang Amadeus Mozart. Ve službách místního arcibiskupa setrval od svých dvanácti let po dalších třináct. Nevzpomínal na to později zrovna s láskou, ale posmrtně si ho město přivlastnilo a rok co rok z něj nyní inkasuje ohromné příjmy. Turistů se do města valí den co den zástupy. Tlačí se v jeho rodném domě v Obilné uličce, přeměněné na muzeum, kupují všemožné suvenýry a cpou se přeslazenými Mozartovými koulemi.

Zatímco vpád těchto novodobých nájezdníků probíhá dvanáct měsíců v roce, šest týdnů zhruba od poloviny července do konce srpna je pokaždé vyhrazeno těm, kteří se o symfonickou hudbu, operu, ale i divadlo zajímají hlouběji. Letní sláva v Solnohradu – Salzburku – je ve svém žánru možná nejprestižnějším hudebním festivalem na světě.

Přivádí do města skvělé inscenace i sólisty, stojí ohromné peníze, ale vydělává jich ještě víc. Od roku 1920 se s výjimkou jediného léta, kdy Salcburské hudební slavnosti zrušil Joseph Goebbles v reakci na nevydaření atentát na Hitlera, konají s neochvějnou pravidelností.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 23. března 2020 v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 26.3. ve 22:00 a v sobotu 28.3. v 10:00.

Podcast