Léto budiž pochváleno

Klášterní hudební slavnosti Šumperk a okolí

Léto budiž pochváleno… Ne, nevracíme se úvodem ke Šrámkově dramatu Léto, starému přes sto let, z něhož citát pochází. Naopak míříme za zcela současným festivalem klasické hudby, který se zdařile rozvíjí v kraji, pro jehož přírodní krásy mám slabost. Přijměte pozvání na Klášterní hudební slavnosti, odehrávající se každé léto převážně na Šumpersku. Ale přesahující Olomoucký kraj některými z koncertů, jež se konají v kraji Moravsko-slezském či Pardubickém. Každopádně však vesměs v prostředí členitého podhůří na čele s Jeseníky, ale - ve výběžku našeho území - třeba i méně známými Rychlebskými horami.

Stojí mimochodem za připomenutí, že celá tato oblast je součástí pásma hor, které nás – kdysi doslova, v moderní době symbolicky – chrání před vlivy ze severu. Vše začíná Krušnými horami, pokračuje Lužickými, Orlickými, poté zmíněným masivem Jeseníků a vrcholky Beskyd. V dobách, kdy jsme ještě byli Československem, tento horský řetězec dokonce pokračoval dál - Malou Fatrou a Nízkými i Vysokými Tatrami. Kdo by chtěl tuto členitou pouť absolvovat ve svém celku, což by mohlo být nádherné, nezvládne to dřív než za několik měsíců.

Ale zpět k mezinárodnímu hudebnímu festivalu Klášterní hudební slavnosti, který je dramaturgicky i organizačně dílem múzického manažera, zároveň violisty Romana Janků a jeho agentury. Pozoruhodný je tento festival tím, co šlechtí počiny jako například Za poklady Broumovska anebo Lednicko-valtický hudební festival. Tedy pořádat přehlídky klasické hudby v oblasti, která nenabízí žádný koncertní sál, žádné auditorium v obvyklém chápaní tohoto slova. Řeklo by se, že jde tudíž o mission impossible. Opak je ale pravdou. V daných územích nacházejí totiž pořadatelé jiná, často nečekaná a přitom lákavá místa k uskutečnění koncertů, na které zvou prvotřídní interprety především z domova, ale někdy též ze zahraničí.

Klášterní hudební slavnosti stojí za pozornost i díky tomu, že především – ale nejen – invencí častého rezidenčního tělesa Musica Florea na čele s Markem Štrynclem uskutečňují náročné projekty. Jejich prostřednictvím se vydávají proti proudu času o objevují či připomínají díla jako opera Vesnický trh Jiřího Antonína Bendy, jež tvoří náplň zahajovacího večera ročníku 2022. Díky festivalu také zazněla – konkrétně roku 2015 – první barokní opera v Šumperku: Scarlattiho Armida.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 9. května v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 12.5. v 22:00 a v sobotu 14.5. v 10:00.

Foto: Divadlo Šumperk (Profimedia)

Podcast