Najít ve zdi ty správné dveře

Hudební cena Ernesta von Siemense.

Psal se 1. říjen 1847. A v tehdejší metropoli Pruska Berlíně založil malou firmu čtvrtý ze šestnácti potomků venkovského sedláka. Jednatřicetiletý vynálezce s touhou podnikat. Byl totiž toho názoru, že „myšlenky samy o sobě mnoho neznamenají, dokud se nepřetaví v praktický počin.“ Podobných pokusů uspět bylo jistě bezpočet. Jenomže dotyčný mladík se jmenoval Werner Siemens. A firma, která díky němu vznikla a přežila své úspěchy i pády, dnes po celém světě zaměstnává kolem 400 tisíc lidí. V oblasti elektroniky patří k hrstce globálních gigantů.

Jakou to má však souvislost s klasickou hudbou?

Vzájemným pojítkem je Wernerův vnuk Ernst von Siemens. Muž narozený roku 1903 v Anglii, kde jeho otec Carl Friedrich, Wernerův syn, po dobu sedmi let řídil pobočku rodinné firmy. On sám se po studiích v Mnichově, kde se cítil víc doma než v Prusku, zapojil do podnikání roku 1929. Stoupal na kariérním žebříčku, přečkal i následky ostudné spolupráce firmy s nacisty. Po druhé světové válce se zasloužil o zmrtvýchvstání zničeného podniku. Především však roku 1958 založil Nadaci, pojmenovanou po svém otci. Zaměřenou zprvu na podporu vědy, ale poté i výtvarného umění a především hudby.

Na počátku 70. let 20. století tak vznikla Hudební cena Ernsta von Siemense, které se přezdívá Nobelova cena v hudbě. Finanční obnos, který je držitelům každoročně udělován, totiž výrazně převyšuje jiná ocenění tohoto druhu, která jsou v oblasti klasické hudby obvyklá. A tak není divu, že ve spolupráci s Bavorskou akademií krásných umění, která rok co rok ručí za prestižní složení poroty, se Hudební ceny Ernsta von Siemense dostávají do rukou naprostých špiček v oboru. Dirigentů, interpretů, ale i skladatelů, muzikologů či mladých hudebních nadějí.

Smyslem této ceny je, jak samotná Nadace definuje, „uctít osobnosti, které jedinečným způsobem přispívají do světové pokladnice klasické hudby“. Souběžným cílem je pak „podpora soudobé vážné hudby ve fázi jejího vzniku i provozování.“

Historicky prvním držitelem ceny se roku 1974 stal Benjamin Brittten. Mezi dalšími skladateli, kteří byli hlavní Cenou Ernsta von Siemense poctěni, nacházíme jména jako Witold Lutoslawski, Luciano Berio, Heinz Holliger, Gyorgy Kurtág a další.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 12. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 15.4. ve 22:00 a v sobotu 17.4. v 10:00.

Na fotografii: Benjamin Britten
Foto: bl.uk

Podcast