Ni zisk, ni slávu, tužme se. Královéhradecká filharmonie v někdejší sokolovně

Ni zisk, ni slávu, tužme se. Tak, v úderně zkrácené podobě, znělo heslo zakladatelů hnutí českého Sokola, pánů Fügnera a Tyrše. Za datum, kdy u nás Sokol coby organizace zároveň sportovní i vlastenecká vznikl, je považován rok 1882. Jen čtyři roky po pražském začátku byla pobočka Sokola založena roku 1886 v Hradci Králové.

Čím ale může být tato skutečnost zajímavá pro cyklus zaměřený na domácí i světové koncertní sály? Víc, než by se na první pohled zdálo.

Zvláštní shodou náhod, která je tak souběžná, že by člověk byl málem nakloněn úvaze o tom, že náhody ve skutečnosti neexistují, byl totiž jen o pár měsíců později, tedy v roce 1887, v Hradci Králové rozepsán příběh zdejšího symfonického orchestru. S tím, co tehdy nikdo nemohl tušit. Že se tyto dva paralelní děje jednoho dne propojí pod jednou střechou.

Když se dali Sokolové ve městě dohromady, neměli kde se setkávat, kde cvičit. Stěhovali se z jednoho provizorního prostoru do druhého. Tužili se, řečeno dobovou češtinou, napřed na střelnici v Jiráskových sadech. Poté v nové reálce na Komenského ulici. A přestavbou sladovny na Kavčím plácku získali roku 1884 svoji první sokolovnu. Brzy se ovšem ukázalo, že jejich bohaté činnosti nebude stačit. A tak v roce 1901 vzniká družstvo za účelem získání finančních prostředků na stavbu nové sokolské budovy. Mohl tehdy někdo tušit, že v ní jednou bude koncertovat Filharmonie Hradec Králové coby kvalitní profesionální těleso v oblasti klasické hudby?

Předchůdkyň této budovy byla celá řada – a jak čas běžel a režimy se měnily, existovaly pod různými názvy. Takzvanou Filharmonii Sokola z roku 1921 vystřídal – po zákazu hnutí nacisty - v roce 1942 Městský symfonický orchestr; v šestačtyřicátém byl sice orchestr obnoven, ale Sokolům nepřáli ani komunisté, takže paběrkoval a zanikl; k nynějšímu názvu, symbolicky nastolenému ke vzniku České republiky 1. 1. 1993, dospěl vývoj klikatě. Přes takzvaný Operní orchestr z roku 1978 či Státní symfonický orchestr Hradce Králové vzniklý zhruba o dekádu později...

Vyznat se v tom, pravda, není úplně snadné. Nikdo už ale nevezme prvenství Hudebnímu tělesu Jednoty sokolské z konce 80. let 19. století, k jehož čestným členům patřil mimo jiné Antonín Dvořák.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 16. ledna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 19. 1. v 22:00 a v sobotu 21. 1. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast