Opera na hlavní ulici

14.6.2020 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Tři stavby vévodí východoslovenskému městu Košice v jeho historickém centru. Stačí se projít ulicí, která se příhodně jmenuje Hlavní, a nahlédnout také do Mlýnské či Štefánikovy. Právě v těchto místech se totiž nachází jak katedrála svaté Alžběty, tak Jakabovský palác a konečně budova Státní opery, za kterou míříme. Cestou je ale užitečné se aspoň letmo u dvou předchozích zastavit. Lépe pak porozumíme umístění operního domu v košickém prostoru, městských dějinách i současnosti.

Zdaleka nejstarší je samozřejmě katedrála, pojmenovaná po patronce Košic. Její přízeň si sice kdysi dávno vyprosili němečtí osadníci, ale Maďaři legendu o světici, nakloněné městu, rozvinuli a přejali. Alžbětin dóm se stavěl od konce 14. do počátku 16. století, ale pro náš příběh je podstatnější, kdy byl zevrubně rekonstruován. Řeč je nyní o druhé polovině 19. století, kdy Maďarům narostla křídla po rakousko-uherském vyrovnání z roku 1867, které nás Čechy elegantně odsunulo do role diváků. Znát to bylo i v Košicích. Myšlenka vybudovat z nich jednu z metropolí monarchie se snoubila s odhodláním učinit z nich takzvané kurucké město. Symbolika mluvila jasnou řečí. Toto adjektivum nejasného jazykového původu se vrací do historie a odvolává se na staletou éru kuruckých, rozuměj maďarských povstání proti vládnoucím Habsburkům.

Na důkaz, že Košice – toto město zdaleka největší katedrály široko daleko – výrazně vzkvétají, musel v centru vyrůst ještě okázalý měšťanský palác. Díla se chopila místní dynastie Jakabových, rodina plná stavitelů a architektů. A skutečně vybudovali ohromnou, honosnou vilu, v níž se později, počátkem dubna 1945, na několik dnů ubytoval prezident Edvard Beneš. O tom však budiž zmínka později. Nyní je podstatné datum, kdy byl palác Jakabů dokončen. Psal se rok 1899.

A přesně ve stejném roce, konkrétně 28. září 1899, se dočkala slavnostního otevření také košická opera.

A právě osudům tohoto operního domu se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí  15. června v 19 hodinReprízy si poslechněte ve čtvrtek 18.6. ve 22:00 a v sobotu 20.6. v 10:00.