Opera na panství u Oxfordu

Slavná auditoria

Zatímco Američané mají od poloviny 20.století svou Břečťanovou ligu, Britové zaujali už o sto let dřív střízlivější přístup. Jmenuje se Oxbridge. Za mořem, na východním pobřeží Spojených států, řadí mezi elitu vysokých škol, pokřtěnou podle vzájemného sportovního zápolení, například Columbijskou či Cornellovu univerzitu, Princeton a samozřejmě Harvard. To blíže k nám, za Lamanšským průlivem, se přezdívka pro pouhé dvě nejšpičkovější univerzity odvíjí od fiktivní postavy z dávného románu Williama Thackeryho. A rozklíčovat ji je snadné. Oxbridge je úspornou zkratkou pro Oxford a Cambridge.

Právě v Oxfordu byla založena první vysoká škola na anglickém území. Psal se rok 1249. Dodnes je východní část města, čítajícího 45 tisíc obyvatel, ryze univerzitním „místem snové nálady“, jak se o areálu dobové architektury prý vyjadřují vědci i studenti. Zato západní část Oxfordu postupně zalidnily etnické menšiny. Rovná pětina zdejších obyvatel se nenarodila ve Velké Británii, ale především v Asii.

K místním rodákům patří mj. Leonard Ingrams, ročník 1941. Jeho život i dílo jsou nesmírně zajímavé. Muzikální matka jej už v šesti letech přivedla k houslím. Ingrams se propracoval až do Národního orchestru mladých pod taktovou legendy jménem Sir Malcolm Sargent. Univerzitu vystudoval pochopitelně v Oxfordu, od roku 1969 byl třicet let finančníkem doma i v Saúdské Arábii či Bahreinu. A  nastřádal dost peněz na to, aby roku 1989 založil festival nazvaný jednoduše Garsington Opera

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 5. října v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 8.10. ve 22:00 a v sobotu 10.10. v 10:00.

Podcast