Opera pod mostem a u přístavu

30.4.2017 / Slavná auditoria / Martina Klausová

V dalším díle pořadu Slavná auditoria nás Jiří Vejvoda zavede do Sydney. Zde - z našeho pohledu takřka na druhém konci světa se nad vodou tyčí operní stavba, která by se v pomyslné anketě o nejkrásnější operní dům světa nepochybně umístila hodně vysoko. Navíc je její vznik napínavým příběhem, v němž se protíná drama tvorby, moci, peněz, slávy, umění. 

Velkého rozmachu se Sydney dočkalo v poslední čtvrtině devatenáctého století a pak mezi světovými válkami. Už roku 1929 přichází tamní spisovatel Arthur Henry Adams s přezdívkou „australské Atény“; zásadním přelomem, důležitým i pro naše vyprávění, je poté rok 1932: nejenže místní přístav překlene zbrusu nový, odvážná konstrukce mostu, ale ve městě také založena vysílací společnost ABC, Australian Broadcasting Company, pod jejíž střechou se do života klube zárodek budoucího symfonického tělesa. Jeho začátky jsou skromné: orchestr sestává ze čtyřiadvaceti hudebníků a jeho hlavním úkolem je hrát po večerech v živém rozhlasovém vysílání. Jenomže už o čtyři roky později má členů pětačtyřicet a jeho rozvoji paradoxně nahrává i druhá světová válka, před níž až do Sydney prchají například Artur Schnabel nebo Artur Rubinstein. A samozřejmě zde s místními filharmoniky vystupují.

Premiéra pořadu je připravena na pondělí 1. května v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 4.5. ve 22:00 a v sobotu 6.5. v 10:00.