Opera v bílém městě

Slavná auditoria

Bezmála dvě stě let, přesně od roku 1742 do roku 1928, byla hlavním městem rakouského a poté českého Slezska Opava. Město s bohatou historií, které ve středověku představovalo jednu z významných zastávek na Jantarové stezce, vedoucí od Jadranu k Baltu. Kromě obchodu se tu ale dařilo i kultuře a vzdělání. Už roku 1630 bylo v Opavě založeno první gymnázium; o 115 let později otevřeno první divadlo. A rok 1814 byl svědkem otevření zdejšího muzea, patrně nejstaršího v českých zemích. Že tedy dnes v Opavě existuje divadelní budova, ve které se kromě činohry a baletu daří také opeře, je zcela logickým vyústěním letitého vývoje.

Chtělo by se dodat, dlouholeté tradice. Jejím klíčovým kladem bývá však to, že není přerušována. A to jako u většiny měst a míst v naší zemi neplatí ani v Opavě. V tomto „bílém městě,“ jak jej lyricky – a trochu odvážně – překřtil jeden ze slavných rodáků, básník Petr Bezruč. Ve skutečnosti jsou zdejší dějiny příznačně klikaté. A černobílé do té míry, že by je leckdo z pamětníků snadno opatřil různým – ba protichůdným - výkladem. Příběhem. Jak se dnes módně říká, narativem.

Zdejší divadlo, ve kterém už odezněl bezpočet oper, má několik tváří. A toto přirovnání je zde doslovné, neboť se týká především změn v podobě jeho vnějšího vzhledu, fasády. Původní empír překryla novorenesanční úprava; ta později musela ustoupit strohé „sorele“ neboli socialistickému realismu, aby se někdejší dekorativnost nakonec do jisté míry vrátila. A podobně pestrý je i příběh někdejšího Městského či Zemského divadla, které se od roku 1990 nazývá Slezské.

A právě do Slezského divadla nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 20. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 23.7. ve 22:00 a v sobotu 25.7. v 10:00.

Podcast