Opera v sadech dvou Smetanů

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

Od Karlových Varů po Uherské Hradiště. Od Jihlavy po Jeseník. Nejméně patnáct měst v České republice má na svém území park jménem Smetanovy sady. Jen v jedněch však sídlí divadlo, v němž se kromě činohry, operety, baletu a nověji i muzikálu provozuje také opera. A má tam velmi dlouho historií. .

Jak dvě sochy v parku dokládají, plzeňské Smetanovy sady se tak jmenují nikoli po jednom, ale po dvou významných postavách českých dějin. Skladatel Bedřich Smetana nás napadne okamžitě. Však byl částí svého života s Plzní zajímavě spjat. Jenomže klíčovou postavou zdejšího kulturního obrození byl jeho starší bratranec, kterého mladý muzikant zdvořile oslovoval „strýčku“. Josef František Smetana vynikl jako vpravdě renesanční postava. Byl zrovna tak přírodovědcem jako historikem či dokonce astronomem.

Aby to nebylo tak snadné, divadlo umístěné do Smetanových sadů nese jméno po jiném velikánovi, jehož kontakt s Plzní byl sice příležitostný, ale důležitý. Josef Kajetán Tyl. Třikrát navštívil město jako herec, autor a – tehdejší mluvou řečeno - „artistický správce“ kočovných hereckých společností. Snažících se hrát nejen německy, ale čím dál víc rovněž česky. Když Tyl jako jednadvacetiletý vystupoval v Plzni roku 1829 poprvé, získal od místního profesora Josefa Vojtěcha Sedláčka, osvědčení, že je „češtiny znalý“. A když se do města jako herec vrátil roku 1856 naposled, podlehl právě zde vyčerpání a nemoci. Jeho pohřeb se proměnil v okázalou manifestaci češství.

Důležité je nezapomenout na to, co stavbě plzeňské divadelní budovy v podobě, jakou známe dnes, předcházelo. Jak správně podotýká divadelní dramaturg a operní odborník Ondřej Hučín, zdejší hudební život má své kořeny v šestém desetiletí 19. století. Tehdy byl v Plzni založen pěvecký spolek Hlahol a do města začali přijíždět operní protagonisté z pražského Prozatimního divadla. Zprvu zde vystupovali formou recitálů, složených z operních árií či scén. Ale už roku 1868 vznikl pod vedením Pavla Švandy v Plzni český operní soubor, po Praze nejstarší v zemi. Věnoval se domácí tvorbě, uvedl například Dvořákovu operu Šelma sedlák nebo Smetanovu Hubičku, poté jeho Dvě vdovy. Ale slavnostní zahájení svého provozu zasvětil 28. června provedení Verdiho Trubadúra.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 21. června v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 24.6. ve 22:00 a v sobotu 26.6. v 10:00.


Foto: PRofimedia

Podcast