Opera vedle veteránů

Slavná auditoria

Zní to nepravděpodobně, a přece je to tak. Opera zněla v San Francisku poprvé v období Zlaté horečky, jmenovitě od roku 1874. Zřejmě se mezi zlatokopy, kteří se do okolí slétli z celého světa jako supi, našly i výjimky, které ve volnu neholdovaly chlastu a společnicím. Naopak byly ochotny utrácet za vstupné v honosně znějícím Grand Opera House, a to až do roku 1906. Tehdy se velký kus San Franciska poroučel k zemi, která se – jak to tu občas bývá nechvalným zvykem – silně zatřásla. A otřesy daly sbohem i první místní opeře.

Tou dobou žil v tomto městě už osmým rokem mladík z Neapole. Jistý Gaetano Merola, absolvent tamní konzervatoře, klavírista a adept dirigování, kterému byla Itálie moc chudá a těsná. V osmnácti, to se psal rok 1899, proto zvedl kotvy a odplul za snem o umění a bohatství do Ameriky. Usídlil se na Západním pobřeží, živil se jak to jen šlo, a jednoho dne – to už se psal počátek 20. let 20. století - se doslechl o něčem, co ho rozrušilo. V San Francisku prý chybí už asi patnáct let operní scéna. Merola ochopil, že přišla jeho chvíle.

Na stavbu operního domu ale nebyla pár let po vyčerpávají první světové válce ještě vhodná chvíle. Podnikavý Gaetano se aspoň zmocnil budovy, kterou nechal upravit a nazval Civic Auditorium. Občanské proto, že už tehdy se do věci zapojila část místních, lačnících po opeře, a pomohli Merolovi finanční sbírkou. A tak se roku 1923 do města nad zálivem vrátilo operní umění. 

Jaké byly další osudy múz v San Franciscu, než se usídlily tam, kde jsou dnes ? V San Francisco Memorial and Performing Arts Center ? Prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 2. března v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 5.3. ve 22:00 a v sobotu 7.3. v 10:00.


Podcast