Operní pevnost nad křižovatkou

Tak jako stromy mají své letokruhy, z nichž lze odvodit jejich věk, získávají také města postupem času na zemi i pod ní své vrstvy, odkazující na jejich historii. Příkladem nad jiné budiž místo, přesněji řečeno náměstí v samém srdci Paříže, kde od druhé poloviny 19. století stojí naproti sobě hned dvě divadelní budovy. Jedna z nich zaměřená na operu, případně operetu či balet anebo občasné symfonické koncerty. 

Samotný název divadla, Theatre du Chatelet, dodnes voní středověkem. Slovo chatelet, zámeček, zde totiž kdysi označovalo zdobnou stavbu, připomínající malý zámek. A tyčící se nad branou hradební pevnosti, kudy se vstupovalo do tehdejší Paříže. Středověcí obyvatelé tohoto barbakánu by nevěřili vlastním očím, kdyby se mohli přemístit do naší doby a s překvapením zjistit, co se na nachází místě jejich dávného pobytu. A hlavně pod ním.

Náměstí Place du Chatelet, na povrchu elegantní, secesně působící prostor vzniklý odklizením předchozího labyrintu úzkých uliček, totiž dnes skrývá ve svém podzemí novodobé, studeně funkční bludiště. Budováno bylo během celého 20. století, jmenovitě od roku 1900 do roku 1998. Výsledkem je obří přestupní stanice, do které byly postupně přivedeny tři linky příměstského vlaku a čtyři linky metra, z nichž jedna má zde konečnou. To vše se tady prolíná a bezmála čtyřiadvacet hodin denně slouží obyvatelům i návštěvníkům Paříže.

A aby toho nebylo málo, dá se odtud podzemními chodbami buď pěšky anebo raději na pojízdném pásu, připomínajícím letiště, doputovat do sousední stanice metra Les Halles. Délka trasy je tři čtvrtě kilometru a pro mnohé vrcholí vstupem do obřího nákupního centra, vybudovaného počátkem 70. let 20.století na místě někdejší městské tržnice. Pověstného „břicha Paříže“ ze stejnojmenného románu Emila Zoly. Spleť super a hypermarketů se pyšní tím, že ji denně navštíví 150 tisíc lidí.

V sousedství těchto lidských mravenišť, kde by se spěch a neklid dal krájet, se velebně, takřka monumentálně tyčí noblesní Theatre du Chatelet. Svědek mnoha zajímavých kulturních počinů. 

A právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí  3. srpna v 19 hodinReprízy si poslechněte ve čtvrtek 6.8. ve 22:00 a v sobotu 8.8. v 10:00.


Podcast