Pásovec nad přístavem

Wales Millenium Centre v Cardiffu.

Ještě v předminulém století měla Velká Británie tři nejvýznamnější přístavy. V Liverpoolu. Samozřejmě v Londýně. A také ve velšském Cardiffu. Ty doby jsou už pryč. I Liverpool ze své někdejší přístavní slávy hodně ztratil. Ruch v docích utichl, zato se nad nimi objevil roj přistávajících i odlétajících letadel na nebi, které jsou symbolem, že časy se mění a zaoceánská doprava s nimi.

Zato nad chřadnoucím přístavem v Cardiffu, respektive nedaleko od něj, se objevil Pásovec. Nejde ovšem o půlmetrového savce z řádu zubochudých, který se v těchto oblastech nevyskytuje. Řeč je o impozantním uměleckém centru, budově zvané Wales Millenium Centre, kterému místní přiřkli tuto přezdívku přiřkli. Ovšem s láskyplným podtextem. Stavbu, která leží nedaleko welšského parlamentu a pamětihodností historického centra Cardiffu, totiž přijali za svou.

Na rozdíl od té, která tu měla původně stát, ale radnice ovládaná konzervativci z ní byla přinejmenším rozpačitá. Tehdy, v 90. letech minulého století, se začal odvíjet příběh, k jehož vyvrcholení došlo v roce 2004 a k úplnému završení pak o pět let později.

Od té doby slouží Wales Millenium Centre jak opeře a symfonické hudbě, tak muzikálům, divadlu a soudobému tanci. Své místo pod střechou zde nalezl i spolek welšských literátů. Usídlila se tu také velšská pobočka Arts Council, což je nevládní organizace, sponzorovaná britským ministerstvem kultury a podporující divadelní, vizuální a literární umění. Jde prostě o multifunkční dům se vším všudy, který žije naplno nejen po večerech, ale i během dne. Což mu v očích místních obyvatel dodává na smysluplnosti. Nezapomínají sice, že vybudování tohoto centra různých uměleckých disciplin bylo finančně náročné, ale zároveň si pochvalují, že „za hodně peněz hodně muziky“.

Nás může po právu těšit, že na významnou pozici ve Wales Millenium Centre byl roku 2016 vybrán český operní a symfonický dirigent Tomáš Hanus. Od té doby sídlí v Cardiffu s manželkou a početným potomstvem, sestávajícím z osmi dětí. A pokud to jen trochu jde, propaguje českou hudbu. V působivé režii Davida Poutneyho zde nastudoval například Janáčkovy Zápisky z mrtvého domu podle Dostojevského předlohy.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 3. května v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 6.5. ve 22:00 a v sobotu 8.5. v 10:00.

Foto: Wikipedie

Podcast