Po ránu v Meranu. Lázeňský sál, Květinový pavilon a Pucciniho divadlo

Vyjít si v Meranu po ránu na procházku nabízí zážitek dvojího, naprosto protichůdného druhu. Zároveň opojení krásou, která se tam s rozbřeskem klube do života, ale i kocovinu z předchozího večera, jenž nabídl jeden z mnoha skvělých koncertů v naprosto špičkovém podání, jaké by člověk v tak relativně malém městě nečekal.

Merano, které v roce 2017 oslavilo sedm let své doložené existence, leží v severní části Itálie, kterou byli naši předkové zvyklí nazývat Jižní Tyrolsko. A mohli tam jezdit jako domů, protože náležela k Rakousku-Uhersku. Po první světové válce připadlo toto území Italům, ale to samozřejmě nezměnilo nic na jeho kráse.

Samotné Merano nesmírně těží ze své polohy. Rozkládá se jen ve výšce 200 metrů nad mořem, ale je především ze severu obklopeno alpskými velikány, které se tyčí do více než třítisícových výšek. A jelikož z jihu sem poměrně volnou krajinou vane až odkudsi z Lago di Garda teplý vzduch, rostou v Meranu palmy, oleandry, samozřejmě vinná réva anebo třeba kaktusy. Město se pyšní tím, že na něj každoročně svítí slunce plných tři sta dní.

Bylo by s podivem, kdyby tak příhodné klima nenabízelo možnost vybudovat v Meranu lázně. To se také zhruba v polovině 19. století začalo odvíjet. A netrvalo dlouho, než si zdejší nádheru, umocněnou stavbami v secesním stylu, oblíbila jak evropská šlechta, tak umělci z celého kontinentu včetně hudebních skladatelů. Pobývala tu legendami opředená císařovna Sissy, ale třeba – dost překvapivě – také spisovatel Franz Kafka. Plejáda osob, vhodných pro vyprávění na vlnách Rádia Classic Praha, však zjevně převažovala.

Vše takříkajíc nakousl roku 1893 norský skladatel Edvard Grieg. Po něm zde trávil léto a podstupoval lázeňskou léčbu v roce 1901 Béla Bartók. O třináct let později, na samém prahu první světové války, se Meranem pohyboval Max Reger. A v roce 1922 nejenže si tu užíval odpočinku Richard Strauss. Uspořádal zde recitál z vlastních písní, při němž na klavír doprovodil sopranistku Lotte Schone.

Právě tehdy se začala odvíjet první, po čase nadlouho přerušená tradice letních přehlídek, zasvěcených klasické hudbě. A když si pak Merano v roce 1983 připomínalo sto padesát let od prvního zdejšího krůčku směrem k lázeňství, navázal na dávný počin nynější hudební festival.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 14. listopadu v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 17.11. v 22:00 a v sobotu 19.11. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast