Italský hitmaker Giacchino Rossini

Rok co rok mu poctu vzdává rodné Pesaro.

Pesaro. Stotisícové město na východním pobřeží Itálie, pár desítek kilometrů od Rimini. Při vší úctě k vodám Jadranu, které jej omývají – čím je Pesaro pro hudbu, pro operu v porovnání s Benátkami, Neapolí či Římem? Chtělo by se říct, ničím. Nebýt však jedné rozhodující skutečnosti. 29. února 1792 se právě zde, v Pesaru, narodil svým hudebně zaměřeným rodičům jedináček jménem Giacchino. Příjmením Rossini. Budoucí autor takových operních hitů – a za tím slovním spojením si stojím – jako Lazebník sevillský, Straka zlodějka, Hedvábný žebřík, Italka v Alžíru či Semiramis.

Jeho otec se živil hrou na trubku a na lesní roh, matka se postupně propracovala do pozice vyhledávané pěvkyně. Neudiví, že jejich jediný syn se k hudbě přimykal už od raného dětství. A výsledek? Bylo mu sotva dvanáct a možná ještě míň, když rodné Pesaro opustil, aby se v Bologni školil v kompozici; načež na sebe v Benátkách upozornil svou první operou, zkomponovanou ve věku pouhých osmnácti let. Talent k pohledání. A také svérázný muž, který si sice na svoji dobu dožil úctyhodných šestasedmdesáti, ale komponování – nejen oper, ale i komorní či duchovní hudby – pověsil na hřebík mnohem dřív. V pouhých šestatřiceti. Proč, je dodnes předmětem bádání i dohad. Nahromadil dostatečné bohatství na to, aby mohl – už usídlen v Paříži – především vařit a psát kuchařky? Byl naopak nemocen a neměl dost sil rozvíjet svoje tvůrčí schopnosti? Anebo se zalekl nastupující konkurence, třeba Meyerbeera a jeho „velkých oper“? Kdo ví…

Rodné Pesaro ovšem na svého nevěrného syna, který se sem už nikdy nevrátil, nezanevřelo. A nezapomnělo. Když roku 1868 zemřel ve městě nad Seinou, stovky kilometrů od Pesara, rozezněly se u břehu Jadranu jeho díla: Stabat Mater, ale také opery Semiramis a Othello. Rok 1892, kdy uplynulo od Rossiniho narození rovné století, byl pak v Pesaru svědkem uvedení jeho komediální opery Příležitost dělá zloděje.

Netrvalo dlouho a – konkrétně v roce 1882 – byla zde založena Hudební konzervatoř Rossiniho. Pak se skoro sto let zdánlivě nedělo nic, až se roku 1980 zrodil v Pesaru velkolepý projekt, pojmenovaný – jak jinak – na počest slavného rodáka jako Rosssiniho operní festival. K hvězdám prvních ročníků patřily pěvkyně Montserrat Caballé či Marylin Horne.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí  23. listopadu v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 26.11. ve 22:00 a v sobotu 28.11. v 10:00.

Foto: web Rossiniho festivalu

Podcast