Pořádně se rozmáchnout

Vladimir Aškenazy, Lisa Batiashvili, Kent Nagano. Koho dalšího zastupuje umělecká agentura Harrison and Perrott ?

Co spojuje osobnosti tak odlišné věkem, národností i profesním zaměřením, jako jsou například Vladimir Aškenazy a Lisa Batiashvili? Nebo Kent Nagano a Leila Josefowitz?

Zajisté skutečnost, že se všichni věnují klasické hudbě. A to na špičkové úrovni. Ať už s taktovkou v ruce, nebo skloněni nad klávesami, případně s houslemi pod bradou. Jinak, ve svém soukromí, žije každý z nich odlišně a jinde. Potkávají se občas na jevišti, soupeří na dálku v anketách. Ale jednu věc, důležitou pro jejich kariéru a také – přímo či nepřímo - ovlivňující jejich životy, mají společnou.

Je jí umělecká agentura, která je – a desítky dalších – zastupuje v celosvětovém měřítku. Sídlí v Londýně, ale také v Mnichově a v Paříži. Ve svém oboru, tedy mezi uměleckými agenturami zaměřenými na klasickou hudbu, patří už dlouho k naprosté špičce. A svým způsobem též k průkopníkům globálního rozmachu agentážní činnosti. Jmenuje se Harrison and Perrott a pokus nahlédnout jí pod pokličku může nasvítit hudební scénu v jiných než obvykle zmiňovaných souvislostech.

Koncem 60. let 20. století byl Londýn jedním z center živého, rozuměj interpretačního umění. Především v hudbě a z ní hlavně v té populární. Rockové. Netřeba připomínat, co pro posluchače po celém světě znamenali – a dodnes mnohdy znamenají – pojmy jako The Beatles nebo The Rolling Stones. Ale ani klasické hudba nezahálela. Díla různého rozsahu, ať už operní, symfonická či komorní, orchestrální či vokální, komponovali Benjamin Britten, William Walton, Michael Tippett či Malcolm Arnold. A další. Londýn nabízel řadu koncertních sálů, ohromnou Royal Albert Hall počínaje a Mekkou komorní hudby Wigmore Hall konče. Rozhlasový gigant BBC se klasické hudbě věnoval nejenom v rámci každoroční přehlídky BBC Proms, ale průběžně ve svých kulturně laděných pořadech, na kterých si tradičně zakládal.

Do této atmosféry šťastných šedesátek, dostatečně vzdálených útrapám druhé světové války a zároveň ještě nic netušících o problémech dalších dekád, vpadli v Londýně dva mladíci. Potkali se – kde jinde než v agentuře jménem Ibbs and Tillett, zaměřené na hudbu. Brzy jim ale nestačila. A tak se domluvili na tom, co se stalo roku 1969 skutečností. Terry Harrison a Jasper Parrott založili svou vlastní agenturu, která se postupně stala pojmem.

Koho tato agentura zastupuje a jsou mezi nimi i Češi? A jak Terry Harrison a Jasper Parrot propracovali mezi špičkové světové promotéry ? Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 31. května v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 3. 6. v 18:00 a v sobotu 5.6. v 10:00.

Na fotografii: Lisa Batiashvili
Foto: Wikipedie ( Mat Hennek )

Podcast