Příběh vídeňského Musikvereinu

Slavná auditoria

Tentokrát v rámci pořadu Slavná auditoria poputujeme nedaleko za naše hranice, do Vídně. Je zřejmé, že město podobné velikosti a významu má hned několik kulturních scén, které lze směle označit za svatostánky hudby. Nejznámější z nich jsou dvě: sídlo Vídeňské státní opery a koncertní dům vídeňského Spolku přátel hudby, známé pod názvem Musikverein. A právě tam nás zevede Jiří Vejvoda v dalším díle svého pořadu.

Hlavním architektem stavby byl známý Teophil Hansen a svého úkolu se zhostil tak velkolepě, že slavnostní otevření budovy Musikvereinu dne 6. ledna 1870 vyrazilo dech nejen návštěvníkům, ale i hudebním kritikům. Nejeden z nich žasnul, když vstoupil do hlavního Zlatého sálu, který výzdobou nezůstává svému názvu nic dlužen. Dokonce se objevily články, které tvrdí, že tak nablýskané prostředí může odvádět pozornost posluchačů od hudby, do které by se zde měli ponořit a plně se jí oddat. Podobné úvahy však vedení Vídeňského spolku přátel hudby, jež napříště budovu vlastnilo a spravovalo, rázně odmrštilo jako „nářek asketů“. Dobře si totiž uvědomilo, jaké trumfy drží v ruce – vždyť nejen Zlatý sál, do něhož se vejde přes 1700 diváků, ale i menší Brahmsův pro šestisethlavé publikum bude už jednou provždy lákat jak Vídeňáky, tak obyvatele Rakouska i cizí návštěvníky metropole. A to ještě nemohli tito „otcové zakladatelé“ tušit, že jednou vznikne rozhlas či televize a umožní alespoň virtuální vstup do Musikvereinu desítkám milionů příznivců dobré hudby z celé planety.

Více v pořadu, který má premiéru v pondělí 6. března v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 9.3. ve 22:00 a v sobotu 11.3. v 10:00

Podcast