Sál, který otevřelo Requiem

Slavná auditoria

Z dvaceti pařížských čtvrtí bývá devatenáctá, ležící v severovýchodním cípu metropole, řazena k nejpitoresknějším i nejproblematičtějším. A francouzský stát i pařížský magistrát se snaží historický půvab zachovat a současné nesnáze řešit. Stojí to mnoho peněz i úsilí, výsledky jsou střídavé, ale vzniká zde řada staveb včetně kulturních, které stojí za pozornost. Od roku 2015 k nim patří budova Pařížské filharmonie, kterou navrhl slavný architekt Jean Nouvel. V jakém kontextu se nachází?

Bezmála do konce 20. století vévodil 19. čtvrti jeden z největších pařížských parků Butte Chaumont. Jeho název, původně chauve mont neboli holá hora, nic přitažlivého nenaznačoval. Veřejnosti tu byly pro výstrahu předváděni oběšenci krátce po popravě a ponurost prostředí umocňoval i zrádně strmý vápencový důl. Když byl v polovině 19. století vytěžen, pojal to inovátor města baron Haussman jako příležitost. Především sice měnil pařížské centrum sítí bulváru, ale nezanedbával ani chudší průmyslová předměstí. A pověřil Jeana-Charlese Alphanda, jakéhosi pařížského Thomayera, vybudováním parků. Proto si dodnes v Butte Chaumont místní užívají zeleně, prolézají umělé jeskyně anebo přecházejí říčku po visutém mostu, navrženém roku 1867 Jeanem Eiffelem. Celek působí jako z impresionistických obrazů.

Zato nová dominanta čtvrti, Parc de la Villete, původně místo městských jatek, pulsuje současností. Cílem projektů je, kromě jiného, nabídnout místní – často problémové - mládeži jiný způsob trávení volného času než s drogami a kriminalitou. Nejprve bylo vybudováno Město či spíše interaktivní Muzeum vědy a techniky, kde si lze prohlédout a často i vyzkoušet ukázky nejmodernější techniky. A od roku 1995 vznikalo  postupně Město hudby jako soubor staveb, kterým vedle konzervatoře, muzea hudebních nástrojů či obsáhlé knihovny hudební literatury vévodí  koncertní sál.

Sídlo v něm mají dva významné orchestry. Orchestre intercomporain, který s důrazem na soudobou hudbu založil roku 1976 Pierre Boulez. A Orchestre de Paris, u jehož zrodu stáli o devět let dříve tehdejší ministr kultury a významný spisovatel André Malraux s dirigentem Charlesem Munchem.

A právě sem, do Philharmonie de Paris nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 6. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 9.7. ve 22:00 a v sobotu 11.7. v 10:00.

Podcast