Sál mezi ghetem a Leninem

Slavná auditoria

Na ruském kalendáři byl 13. leden 1947, když Rada ministrů tehdejšího Sovětského svazu přijala na Stalinův návrh „Usnesení o výstavbě vícepodlažních budov v Moskvě.“ Jednomyslně, jak jinak. Taková byla doba, kdy Ocelový muž, Stalin, mohl cokoli.

Jak to ale souvisí s tím, že o jednašedesát let později, tedy roku 2018, vznikla na místě, vyhrazeném pro jednu z těchto budov, moderní multifunkční koncertní síň? Přesněji dva sály, ve kterých vystupují takové veličiny jako Valerij Gergijev či Plácido Domingo? Anebo úspěšně také náš Pražský filharmonický sbor? Pro odpověď je třeba se vrátit do dávné minulosti a následně přesunout do žhavé současnosti.

Během moskevských dějin se poblíž kremelských zdí postupně rodila  historická čťvrť zvaná Kitaj-gorod. Nazvaná tak nikoli proto, že by měla něco společného s Kitají neboli Čínou. Jméno si odvodila ze staroruského slova kita čili proutěná palisáda. Za ní se totiž, pěkně v řadách, uhnízdily krámky pouličních prodejců, mnohdy Židů, které se nadlouho houževnatě bránily odstranění. A to i v době, kdy se spleť okolních uliček obohatila o paláce včetně strašidelného sídla sovětské KGB zvaného Lubljanka.

Neudiví, že Stalinovi, prahnoucímu přeměnit Moskvu po druhé světové válce v metropoli mrakodrapů, bylo kupecké ghetto zvané Zarjadje trnem v oku. Jakési boudy pouličních prodejců přece nemohou živořit kousek od Rudého náměstí a Leninova Mauzolea! A tak se usnesl, že právě tady vyroste jeden z prvních osmi mrakodrapů, které se v centru města co nejrychleji postaví. Číslovka osm nebyla náhodná: tehdy, v sedmačtyřicátém, si Moskva připomínala 800 let od svého založení.

Nakonec ale všechno dopadlo jinak. Vyjádřeno nechtěně půvabnou větou jiného ze sovětských vůdců, Černomyrdina, „mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky...“ Žádný mrakodrap zde nevyrostl. Až v 60. letech vznikl na tomto místě obrovitý hotel. Jenže počátkem tohoto století šel k zemi, aby uvolnil místo velkému parku s kulturní dominantou. Tou je koncertní budova nazvaná Zarjadje, Za řadami, na památku oněch násilně zaniklých řad kupeckých krámků.

A právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 6. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 9.4. ve 22:00 a v sobotu 11.4. v 10:00.
Podcast