Secesní chrám u přístavu

27.1.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Secesní chrám u přístavu. Tak kdysi nazval jeden místní novinář budovu Opery v Marseille. Druhém největším městě Francie, kde dnes žije bezmála půl milionu muslimů. Z vrcholku nad zálivem na ně shlíží katolická katedrála, která po staletí sloužila připlouvajícím lodím jako půvabný maják. Dnes už pod ní kotví leda jachty místních i zahraničních boháčů. Rybářské loďky vedle nich působí trpasličním dojmem. A také odtud vyplouvají výletní lodě, mířící s turisty na blízký ostrov If s pevností, v jejíž temné kobce snil Monte Christo o útěku a mstě.

V Marseille najdeme různá zákoutí, připomínající minulost. Třeba předměstí l´Estaque, kdysi malebnou vesnici, kterou na svých plátnech zvěčnil Paul Cézanne. Anebo elegantní čtvrť na výběžku do moře, přezdívanou Malé Nice. Či l´Unité d´habitation, železobetonové sídliště z poválečné éry, pod nímž je podepsán Le Corbusier... V samém centru města, poblíž bulváru Canebieres s okázalou burzou a radnicí se pak vypíná budova Opery. Zevrubně rekonstruovaná, přitom však respektující tradici.

Právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 28. ledna v 19:00, reprízy na čtvrtek 31.1. ve 22:00 a sobotu 2.2. v 10:00.